Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Motorniczy będzie jak Wielki Brat

22.09.2008

Tagi: – Dodał: Marek Borys

Jacek Madeja,
Gazeta Wyborcza, 23.09.2008 r.


Bezpieczeństwa pasażerów w śląskich tramwajach będą już wkrótce strzegły kamery. Na pierwszy ogień pójdą karliki, gdzie system monitoringu bezpłatnie zamontuje firma reklamowa.


Na trasie pomiędzy Katowicami i Bytomiem uwagę podróżnych zwraca nietypowy tramwaj. W środku niczym w "Big Brotherze" na wzmocnionych blachą ekranach pasażerowie mogą podglądać samych siebie. Pokazują ze jest obraz z trzech kamer umieszczonych wewnątrz pojazdu i jednej pokazującej, co dzieje się na torach przed tramwajem.

- Na początku myślałam, że to jakiś żart. Ale nie, naprawdę jesteśmy kamerowani - z ciekawością spogląda na ekran jedna z pasażerek "szóstki". Podobnie nieufnie reagują inni.

- Właśnie o to nam chodzi, żeby pasażerowie w tramwaju poczuli, że nie są bezkarni. Podgląd ma też motorniczy a wszystko jest nagrywane. Kamery mają być straszakiem na kieszonkowców i wandali - mówi Gabriela Chodura z Tramwai Śląskich. Spółka finalizuje właśnie rozmowy ze spółką Business Consulting. Ma ona na własny koszt zamontować monitory i kamery. W zamian zyska prawo do emisji reklam w czasie jazdy.

Na razie system jest testowany. - To potrwa jeszcze miesiąc. Musimy dograć szczegóły techniczne. Później zamontujemy system w 17 karlikach - mówi Grzegorz Wiecha z Business Consulting. Firma ma jednak o większy apetyt: jeśli interes wypali, monitoring będzie też montować w modernizowanych właśnie wagonach. - Stare mają archaiczny system elektryczny - wyjaśnia Wiecha.

Alodia Ostroch, rzeczniczka KZK GOP, nie ma wątpliwości, że monitoring to najlepszy sposób na podniesienie bezpieczeństwa w autobusach i tramwajach. - W Gliwicach i Katowicach jeździ już kilka autobusów, które są wyposażone w taki system. To się doskonale sprawdza. Problem kieszonkowców czy wandali odpada - przekonuje Ostroch.

Pomysł podoba się też pasażerom. - Zwłaszcza wieczorem tramwaje to prawdziwe pociągi śmierci. Strach wejść, bo w środku ludzie robią, co im się żywnie podoba. Ostatnio grupa młodych urządziła sobie w wagonie imprezę. Byli agresywni, pili alkohol i palili papierosy bez skrępowania. Nikt nie powiedział ani słowa. Kamery powinny to ukrócić - przewiduje pasażerka Małgorzata Lis.

Ostroch nie wyklucza, że od przyszłego roku wszyscy przewoźnicy współpracujący z KZK GOP, będą musieli zamontować w monitoring swoje pojazdy.

- To nierealne. Kamery dla jednego autobusu to od 7do 10 tys. zł. Jeśli za takim nakazem nie pójdą pieniądze, to finansowo nie damy rady - przekonuje Henryk Szary, prezes gliwickiego PKM-u.

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

slowak99 napisał(a):

Jechałem ostatnio tym Karlikiem. 3 kamery na tak długi tramwaj pełny ludzi i Ostrochowa mówi: "To się doskonale sprawdza. Problem kieszonkowców czy wandali odpada". Owszem, sprawdza się doskonale, ale problem taki w życiu nie odpadnie. Mimo kamer i tak łatwo jest kogoś dyskretni okraść, szczególnie w godzinach szczytu, kiedy tramwaj jest przeładowany.

22.09 21:25:37

Anonim napisał(a):

A jednak w wyborczej to mieli i będą mieć pojęcie o KM: W jednym to działa, a "Później zamontujemy system w 17 karlikach" Czyli TŚ mają 18 karlików z tego wynika ciekwe gdzieś to ten ostatni się schował ;]

22.09 23:15:47

budda napisał(a):

W Gliwicach są tylko cztery (?) autobusy naprawdę monitorowane w środku. Jeden z monitorami środku wiszącymi pod sufitem (Man) i dwa z kamerami na drzwi (DAB), które włączają się w kabinie kierowcy podczas ich otwierania.

23.09 01:54:48

Mickul napisał(a):

Cztery? Wszystkie Solarisy, MANy i nowe DABy...

23.09 07:32:34

Realista napisał(a):

Jeśli są 3 kamery to pasażer nie powinien mieć wiedzy jaki mają dokładnie w danej chwili kadr. Można pokazać widok z jednej, żeby ludzie wiedzieli, że są i to wszystko.
Ale nie ma probelmu - znając nasze realia to po rou, dwóch, usłyszymy, że ten nad wyraz kosztowny eksperyment nie przyniósł spodziewanych efektów i się skończy.

23.09 07:49:48

Tomasz Flaga napisał(a):

Autor tekstu chyba się zagalopował: "Zwłaszcza wieczorem tramwaje to prawdziwe pociągi śmierci". Pociągami śmierci nazywano transporty do KL Auschwitz. Ci pseudo-dziennikarze starają się być na siłę oryginalni, zamiast pisać po prostu normalnie. Cierpi na tym wizerunek tramwajów, ale co tam, najważniejsze, żeby była sensacja. Życzę Gaz.Wyb.* szybkiego spadku nakładu.

*)- Gaz.Wyb.- gaz wybuchowy

23.09 10:31:59

Żabek napisał(a):

To jakie teraz będzie zadanie motorowego? Patrzeć przez przednią szybę i bezpiecznie prowadzić pojazd po krzywych i niebezpiecznych torach czy siedzieć i gapić się w monitor wypatrując kieszonkowca?

23.09 12:15:53

MiS napisał(a):

@Żabek

No chyba nie, bo podobno jest to zapisywane na ileśtam dni. Więc okradziony delikwent wtedy pójdzie do KZK, które odeśle go do Tramwajów i będzie se mógł filmik zobaczyć i na tym pewno się skończy. Ale za to potem będzie można wydawać filmy instruktażowe: "Jak okraść pasażera w monitorowanym środku transportu?"

23.09 14:16:53

Grotki napisał(a):

Wiem że na PKM-emie Gliwice autobusy "monitorowane" to rzadkość... ale za to ile z nich ma na wyświetlaczu wewnętrznym napis "autobus monitorowany", lub "pojazd monitorowany"... itp.

23.09 15:18:50

123mike123 napisał(a):

Te kamery to i tak nic nie znaczący bajer. Mi kiedyś podprowadzono rower spod Auchana na tysiącleciu.Rower był widoczny na kamerze bardzo dobrze.Poszedłem do monitoringu do auchan i mi powiedziano,ze widac na kamerze kto,jak i kiedy ale nie chciano pokazac ani dac filmu.Stwierdzili,ze policja sie musi po niego zgłosić.Więc poszedłem na policje opowiedziałem wszystko,zasugerowałem ze mają sie wybrac do sklepu po złodziei podanych na tacy.Niestety policjanci olali sprawa i po kilku tygodniach ja umożyli...
W tramwajach bedzie to samo,kieszonkowcy dobrze wiedzą ze nic im nie można zrobić bo młodzi itd...Kasa na nowe tory i tramwaje a nie na kamery, na które tzreba wziąć spory margines przydatności...

23.09 16:53:09

kermit napisał(a):

@123mike123
Nie doczytałeś, że prywatna firma wykłada kasę na te kamery ?

23.09 20:59:06

pszonar236 napisał(a):

@123mike123: Ja to widzę w ten sposób, że monitoring może się okazać pomocny w przypadku złapania kogoś na gorącym uczynku. Wiadomo, że uciekiniera będzie znaleźć ciężko, ale jeśli nie uda mu się zbiec z autobusu/tramwaju i kierowca/motorniczy przetrzyma go w pojeździe do czasu przyjazdu policji to zapis z kamer będzie stanowił gotowy materiał dowodowy, dowodzący jego winy.

23.09 22:09:25

TramSilesia napisał(a):

@ Grotki - Nie : na PKM'ie Gliwice, tylko w PKM Gliwice... Pomyśl zanim napiszesz.....

23.09 22:32:51

m11 napisał(a):

o ile wogołe będzie motorniczy :) polecam artukuł: http://www.sosnowiec.info.p...

24.09 07:05:17

greg napisał(a):

@TramSilesia:"...zamontować w monitoring swoje pojazdy". To jest dopiero hybryda słowotwórcza!!! Ciekawe tylko czy właścicielem tego potworka słownego jest autor artykułu czy też Pani rzecznik KZK GOP?

24.09 17:33:41

TramSilesia napisał(a):

@greg - a może to spisek?

24.09 21:35:30

TramSilesia napisał(a):

@greg - dopiero teraz zrozumiałem o co chodzi :DD No można w monitoringu zamontować np. zdjęcia swoich pojazdów... bo całe sie nie zmieszczą <lol2>

24.09 21:38:11

greg napisał(a):

@TramSilesia:chodziło mi bardziej o stylistykę zdania.Zdanie powinno brzmieć:...zamontować monitoring w swoich pojazdach lub ...wyposażyć w monitoring swoje pojazdy, ale nigdy ...zamontować w monitoring swoje pojazdy.

25.09 15:18:50

TramSilesia napisał(a):

No chyba że tak :D

25.09 16:28:03

ik 280 napisał(a):

@m11, artykuł rzeczywiście zwala z nóg. Myślę, że panowie Haładus, Górski i Stania są po prostu dotknięci chorobą motoryzacyjną, jak większość ludzi na świecie, także oczywiście we Francji. Najbardziej powala zdanie prezydenta Rudy Śląskiej: "moglibyśmy wybudować nowe jezdnie tam, gdzie do tej pory były tory". Na takim myśleniu przejechało się już wiele aglomeracji na świecie, nabudowali jezdni do usrania i teraz walczą z korkami i spalinami. Jeżeli chodzi o cenę tramwaju, to jestem ciekawy czy ci panowie wiedzą, który pojazd, silnik, ma dłuższy czas życia: autobus czy tramwaj. Myślenie samorządowców rodem z poprzedniej epoki chyba będzie straszyć do końca życia.

27.09 12:15:09

ik 280 napisał(a):

Przepraszam, pana Górskiego dopisałem do tego "szacownego" grona przez pomyłkę.

27.09 12:20:22


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!