Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Autobusowy wrzesień

20.09.2008

Tagi: tabor, Pawelec, Omnitech, Max, PKM Świerklaniec, Zagozda, Transgór Mysłowice, PUP/Sed-Baz, PKS Rybnik, Transgór Rybnik, Jaroszek – Dodał: Jacek Sobota

Koniec sierpnia i pierwsza połowa września upłynęła w naszym regionie pod hasłem "dzień bez >nowego< autobusu jest dniem straconym". Debiutowały u nowych właścicieli zarówno używane zachodnie pojazdy jak i bardziej swojskie autobusy - ikarus i jelcz. Jednak nie zabrakło również autobusów fabrycznie nowych - takowe zajechały do przewoźników obsługujących komunikację miejską w Rybniku.


Zaczniemy od przewoźnika, który wprowadził w ostatnim czasie do użytku najwięcej autobusów. Jest nim Krzysztof Pawelec ze swoimi MAN-ami drugiej generacji, sprowadzonymi z Kielc oraz zza zachodniej granicy. Z sześciu autobusów zakupionych lub wypożyczonych od MPK Kielce cztery są już przemalowane w biało-granatowe barwy, zbliżone do schematu stosowanego przez Irex. Kieleckie MAN-y 339, 337, 336, 338, 342 oraz 331 posiadają obecnie numery odpowiednio 22, 23, 25, 26, 27 i 28. Egzemplarze z numerami 26 i 27 debiutowały w lipcu i sierpniu z zupełnie innymi numerkami, odpowiednio 25 i 23. Zmiana numeracji nastąpiła z początkiem września.

Stawkę uzupełniają dwa biało-pomarańczowe MAN-y NL202, zakupione od niemieckiego przewoźnika Stötzel z miejscowości Steinhagen (w pobliżu Bielefeld) oraz jeden wóz tego samego typu pochodzący z Bochum (ex Bogestra, nr inw. 9302). Autobusy ze Steinhagen (o nieustalonych jeszcze dawnych numerach) otrzymały numerki 24 i 30, a wóz z Bochum dostał oznaczenie 29. Drugi MAN z Bochum nie został jeszcze wprowadzony do eksploatacji.

Zabrze - Mikulczyce, ul. TarnopolskaZabrze, Aleje KorfantegoKatowice - Piotrowice, ul. Radockiego
Zabrze, C.H. PlatanBytom - Rozbark, ul. SiemianowickaPiekary Śląskie - Brzeziny Śl., ul. Roździeńskiego
Ruda Śląska - Nowy Bytom, ul. NiedurnegoZabrze, ul. GdańskaBytom, dworzec autobusowy

O krótkiego MAN-a powiększył się również park taborowy gliwickiego Omnitechu. Trzydrzwiowy biało-granatowy autobus z numerem 15, o nieustalonym jeszcze pochodzeniu, kursuje od 17 września na liniach 57 i 80.

Tarnowskie Góry, ul. Pokoju

Podobny ale dwudrzwiowy MAN jeździ od końca sierpnia na liniach bezpłatnych do zabrzańskiego centrum handlowego M1. Pojazd należy do bytomskiej firmy Max.

Gliwice, al. Jeziorańskiego
Od ostatniego wydania wieści taborowych zadebiutowały kolejne trzy autobusy zakupione przez PKM Świerklaniec. Pod koniec sierpnia wyjechał przegubowy MAN z numerem 0806 (ex KVB Köln, nr inw. 638) oraz drugi berliński mercedes O405N, nr 0820 (ex BVG Berlin, nr inw. 1104). W drugim tygodniu września wypłynął MAN NL202 oznaczony numerkiem 0815, pochodzący z Lüdenscheid.

Piekary Śląskie, ul. BytomskaTarnowskie Góry, ul. NakielskaTarnowskie Góry - Stare Tarnowice, ul. Litewska

Już od dłuższego czasu niczym nie zaskakiwał największy rudzki przewoźnik - Henryk Zagozda. Ostatni nabytek można zaliczyć do tych skromniejszych. Od firmy zwanej Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Henryk Dyrda, mającej siedzibę w powiecie świdnickim, został zakupiony lub wypożyczony jelcz M11 z numerem 18. Oczywiście z tym samym numerem jeździ on na rudzkiej linii 215.
Poza tym w sierpniu do Chebzia ściągnięty został z Inowrocławia jeden renault PR100, numer 46.

Ruda Śląska - Bykowina, ul. GórnośląskaŚrem, 2006 r.
Ruda Śląska - Nowy Bytom, ul. Niedurnego

W ostatnim tygodniu sierpnia Transgór Mysłowice uruchomił drugi egzemplarz volvo B10L-60 Säffle 5000. Pochodzący z Göteborga (ex GS Göteborg, nr. inw. 21) autobus otrzymał numer 385 i został skierowany do obsługi linii 41.

Gliwice, ul. Dworcowa
Czeladzki PKM czyli Przedsiębiorstwo Usług Przewozowych eksploatuje już trzy bydgoskie ikarusy z serii 280.70B. Trzeci egzemplarz, oznaczony numerem 36 (ex MZK Bydgoszcz, nr inw. 3832), wyjechał na linie 1 września. W zajezdni stoją jeszcze kolejne dwa przegubowce z Bydgoszczy, z których pradopodobnie tylko jeden będzie eksploatowany, drugi posłuży jako magazyn części zamiennych.

Chorzów, ul. Stabika
Ponadto od 15 września PUP testuje (prawdopodobnie) mało znany w Polsce autobus BMC 250-SLF "Procity". Wyprodukowany w Turcji, w całości niskopodłogowy autobus, zaprezentowany został pierwszy raz w naszym kraju przed dwoma laty na kieleckich targach Transexpo. Jak dotąd nie znalazł się w Polsce żaden chętny do nabycia tej konstrukcji, niewielką popularnością cieszą się tylko minibusy BMC Levend XL, importowane przez firmę AutoCuby. Jeden taki autobusik można zobaczyć na linii prywatnej K z Mysłowic do Huty Katowice.

Chorzów, ul. KatowickaChorzów, ul. Katowicka
Mysłowice, ul. Katowicka

Sporo nowości zgotowali przewoźnicy operujący na zlecenie Zarządu Transportu Zbiorowego w Rybniku. Jeżdżą już wszystkie cztery używane mercedesy O530, sprowadzone w sierpniu przez rybnicki PKS. Autobusy wyjechały przemalowane na biało-niebieski kolor, zaprogramowane zostały również wyświetlacze.

Rybnik, ul. Budowlanych, fot. A. CiepluchRybnik, dworzec KM, fot. A. Ciepluch
Rybnik - Chwałowice, ul. 1 Maja, fot. A. CiepluchRybnik, Dworzec KM, fot. A. Ciepluch

Nie próżnuje także Transgór, drugi duży rybnicki przewoźnik. Przed dwoma dniami do zajezdni przy ulicy Brzezińskiej dotarł nowy autosan H7-20 "Solina". Został on zakupiony głównie w celu obsługi nowej linii 33 do Jankowic Rybnickich. W najbliższym czasie flota Transgóru powiększy się jeszcze o dwa fabrycznie nowe mercedesy Conecto LF. Obecnie autobusy stoją u dilera Mercedesa w Wolicy pod Warszawą. Zdjęcia nowych nabytków zamieścimy wkrótce.

Nowy autobus trafił również do najmniejszego przewoźnika w sieci ZTZ. Firma przewozowa Jerzego Jaroszka, bo o niej mowa, obsługująca dotychczas wespół z Kłosokiem linie 7 i 30, zakupiła w formie leasingu dwudrzwiowego solbusa SN11M. Zakup związany jest z wygranym przetargiem na obsługę linii 52 z Rybnika do Żor. Zmiana w obsłudze tej linii nastąpiła 15 września. Dotychczasowy przewoźnik, PKS Rybnik, zastąpiony został przez firmę PPUH "Kłosok". Obsługę linii stanowi pięć standardowych autobusów niskopodłogowych, z których jeden w ramach podwykonawstwa ekspediuje Jaroszek (wspomniany solbus). Nowy "właściciel" linii 52 sprowadził do jej obsługi cztery kilkuletnie MAN-y trzeciej generacji z serii NÜ (wersja lokalna z większą ilością foteli).

Rybnik, ul. Budowlanych, fot. A. Ciepluch
Rybnik, ul. Budowlanych, fot. A. CiepluchŻory, al. Niepodległości, fot. A. CiepluchRybnik, dworzec KM, fot. A. Ciepluch

Obsługę linii 7 i 30, a także 44 (minibus z Rud do Kuźni Raciborskiej) przejął z dniem 1 września Transgór Rybnik. W tym celu odkupione zostały od dotychczasowych przewoźników pojazdy, które kursują na trzech wymienionych liniach, mianowicie dwa jelcze M081MB (jeden od Jaroszka, drugi od Kłosoka) oraz citroën Jumper od Kłosoka. Nowy właściciel oznaczył je numerami odpowiednio 3527, 3526 oraz 3525.

Jankowice Pętla, fot. K. BekRybnik, ul. Janiego, fot. A. CiepluchKuźnia Raciborska Kościół, fot. A. Ciepluch

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

wojtek63 napisał(a):

Mam prosbe o umieszczenie w bazie taboru PkM katowice kupionych i jeżdżących przegubowych manów.Dalej nie wiemy trzy były w Katowicach kasacje?

20.09 20:08:26

Buscoholic napisał(a):

Miło popatrzeć na rybnickie Citaro. W mieście dbają o jakość komunikacji. W KZK GOPie wciąż tunel z serii NL. Dziś czekając 40 minut na busa w Bytomiu, w jednym momencie naliczyłem na dworcu 13 takich pojazdów. Irex, Pawelec, Nowak, Świerkalaniec - taki sam złom wyróżniający poszczególne egzemplarze wyłącznie malowaniem (często pozostawionym po poprzednim właścicielu) i kolorem siedzeń. Masakra...

20.09 20:26:07

camo napisał(a):

Mam także prośbę o modyfikację stanu bazy taboru PKM TYCHY.
Wszystkie Ikarusy z wyj, 232,236,244 są
na złomie a te 3 pojeżdża tylko do końca wrezśnia i później do kasacji.
Oraz #130 -sprzedany,214-chyba też

21.09 11:27:37

http://miniurl.pl/galeriakm napisał(a):

Co do BMC to na 99 procent zostanie w PUP. Z tego co słyszałem to p. Sebzda wziął się za promowanie tego modelu na polskim rynku.
A ten pojazd debiutował nie 16. tylko 15.września na pierwszej części "biski" linii nr 25 i z dużym prawdpodobieństwem w najbliższym czasie właśnie na tej linii zagości :)

21.09 15:04:53

camo napisał(a):

WS.bazy PKM Tychy to jest jeszcze #225 Jelcz 181 MB niepotrzebnie usunięty,chociaż niedługo już chyba pojeździ oraz wozy #204,205 na sprzedaż
i #166 na sprzedaż

21.09 20:21:33

camo napisał(a):

cd. i ...jeszcze wszystkie DABY na sprzedaż (chociaż kilka już chyba zmieniło właściciela,ale dokładnie nie wiem.pozdrowienia

21.09 20:24:28

Jarek5 napisał(a):

No dwa DABy z PKMu trafiły do PKSu Pszczyna :)

22.09 21:59:46


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!