Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Wrześniowe zmiany rozkładów jazdy

03.09.2008

Tagi: rozkład jazdy, KZK GOP, likwidacja, MZKP, PKS Zawiercie, ZTZ Rybnik – Dodał: Jacek Sobota

1 września organizatorzy komunikacji w regionie przygotowali dla swoich pasażerów szereg różnych zmian rozkładów jazdy. Oto ich przegląd.


KZK GOP wprowadził kilka zmian w przebiegu linii oraz korekty rozkładów jazdy. Najistotniejsza zmiana dotknęła linii 194, której częstotliwość kursowania na terenie gminy Czerwionka-Leszczyny została na wniosek MZK Jastrzębie-Zdrój ograniczona do 60-minutowej w dni robocze (przed zmianą autobusy jeździły co pół godziny). Kursy wycofane z Czerwionki-Leszczyn zostały skierowane do pętli Szczygłowice Kopalnia, ponadto wszystkie kursy jadą do Leszczyn dłuższą drogą przez Stanowice (wcześniej wiekszość kursów realizowana była ulicą Armii Krajowej obok Zakładów Drobiarskich).

Czerwionka-Leszczyny, ul. Armii Krajowej, 2006 r.
W Rudzie Śląskiej skorygowane zostały trasy pięciu linii w dzielnicy Bykowina. Linie 121 i 215 od ulicy Korfantego do Tunkla zostały skierowane przez Pośpiecha i Górnośląską. Z kolei z ulicy Pośpiecha zostały wycofane linie 139, 669 i 880 jadące w kierunku przystanku końcowego Bykowina Grzegorzka - z ulicy Tunkla skręcają bezpośrednio na Górnośląską. W kierunku przeciwnym jadą identycznie jak 121 i 215 - przez Pośpiecha i Górnośląską. Wszystkie pięć linii obsługuje nowy przystanek Bykowina Tesco, zainstalowany na Górnośląskiej przed ulicą Pośpiecha. Zniknął za to słupek z nazwą Kochłowice Tunkla, znajdujący się dotychczas na ulicu Korfantego.

Ruda Śląska - Bykowina, ul. GórnośląskaRuda Śląska - Bykowina, ul. Korfantego, 2004 r.fot. M. Makula

Ograniczenia zostały wprowadzone do rozkładu linii 707. Większość kursów została skrócona do przystanku Pyskowice Plac Wyszyńskiego, do ulicy Szpitalnej dojadą zaledwie trzy pary kursów w każdy dzień tygodnia.

Kuriozalny "zatramwaj" jakim jest linia T-7 II (kursy przyspieszone na trasie Katowice Stawowa - Świętochłowice Polna) został poważnie zubożony - ubyło aż 14 kursów, pozostało ledwie 8. Teoretycznie zadaniem tej linii jest odciążenie linii 870 i zabieranie pasażerów, którzy zwykle ze Świętochłowic do Katowic jechali tramwajową 7-ką, w praktyce przegubowe ikarusy (od września już tylko jeden, zamiast dotychczasowych dwóch) wożą powietrze i pojedynczych przypadkowych pasażerów.

fot. J. Jackiewicz

Jak można było przewidzieć zmiany (czyt. cięcia) wprowadzone 1 lipca, rzekomo na okres wakacji, nie zostały w większości 1 września odwieszone. Z pięciu zawieszonych linii przywrócone zostały tylko 176 w Bytomiu i 237 w Dąbrowie Górniczej. Z krajobrazu całkowicie zniknęły gliwickie linie uzupełniające 209 i 217 oraz katowicko-mikołowska linia przyspieszona 810.

Łabędy HutaGliwice, ul. Jana ŚliwkiMikołów Dworzec PKP

Nadal pozostają skrócone lub jeżdżą częściowo zmienioną trasą następujące linie:
- 25 - została wycofana z Ksawery i Koszelewa i kończy jazdę na dworcu Będzin Kościuszki (jak pozostałe stado linii z Wojkowic),
- 42 - nie objeżdża wybranymi kursami Ksawery i Koszelewa,
- 74 - zamiast na przystanku Zawodzie Dworzec PKP kończy jazdę trzy przystanki wcześniej, przy pętli tramwajowej,
- 260 - w zamian za 25 i 42 obsługuje dzielnicę Ksawera,
- 280 - nie obsługuje dzielnicy Biskupice i Bytomia, zawraca przy centrum handlowym Platan w Zabrzu,
- 292 - pomija ulice Janowską i Załuskiego w Mysłowicach - Janowie,
- 634 - wybrane kursy jeżdżą na trasie skróconej ze Sławkowa do pętli na Osiedlu Mydlice,
- 809 - jeździ tylko na trasie Tworzeń Huta Katowice - Grabowa.

Wojkowice - Żychcice, ul. StaraBędzin - Ksawera, ul. SiemońskaSławków, ul. Fabryczna

Mniej kursów pozostanie na liniach 623, 936 i 954. W nocy nie pojedziemy już liniami 139, 146 i 735. Szczególnie te nocne ograniczenia każą się poważnie zastanowić nad sensem wprowadzanych ograniczeń - ze zlikwidowanych połączeń korzystali bowiem pasażerowie (zapewne byłoby ich więcej, gdyby system komunikacji nocnej był bardziej przyjazny dla nich), a jednocześnie nadal utrzymuje się (i finansuje z publicznych pieniędzy) przewozy personalne dla pracowników PKM Sosnowiec jakimi są nocne kursy na liniach 902, 903 i 904 oraz 104 i 806 w Zagłębiu Dąbrowskim (z tych połączeń "cywilny" pasażer ma rzadko okazję korzystać, gdyż trasy i rozkłady jazdy nie spełniają jakichkolwiek potrzeb pasażerów, a ponadto ich realizacja stoi zawsze pod dużym znakiem zapytania - zmiana trasy w celu podwiezienia kierowcy pod dom nie jest rzadkością).

fot. A. Nokielski

MZKP Tarnowskie Góry również wprowadził kilka mniej lub bardziej znaczących korekt rozkładowych, dotyczących głównie linii przebiegających na terenie gminy Mierzęcice. Zmiany dotknęły linii 105, 179, 225 i 625. Warte odnotowania są zmiany wprowadzone na tych dwóch ostatnich liniach. Jeden z porannych kursów linii 225 z Będzina do Zendka został skierowany dodatkowo przez Sadowie i Zawadę. Jednak żeby nie pominąć przy tym Mierzęcic autobus wykonuje nawrót na pętli Mierzęcice Kosmiczna, po czym kieruje się prosto do Sadowia przez ulicę Bankową. W rozkładzie linii 625 pojawiły się dwa dodatkowe kursy skrócone do przystanku Przeczyce Przystań. Jeden z nich, przedpołudniowy, dojeżdża tam z Zendka po czym wraca do pętli Mierzęcice Magazyny. Drugi, po południu, realizowany jest z pętli Mierzęcice Magazyny, a z powrotem jedzie aż do Zendka.

Poza tym ograniczone zostało przez PKS Zawiercie kursowanie linii PKS, dodajmy, że już drugi raz w tym roku - 1 lipca zostały zlikwidowane wszystkie kursy w dni wolne od pracy. Tym razem wycięto sześć z dziewięciu kursów do Tarnowskich Gór, a kurs realizowany dotychczas na trasie Zawiercie - Bytom został skrócony do lotniska w Pyrzowicach. Ze względu na to, że likwidacji uległ kurs przybywający do Tarnowskich Gór o godzinie 7:18, MZKP zmuszony był wyciąć jedną parę kursów linii 189, do realizacji której wykorzystywany był autobus PKS Zawiercie.

Tarnowskie Góry, ul. Pokoju
Zupełnie nowa linia utworzona została tymczasem przez Zarząd Transportu Zbiorowego w Rybniku. Na wniosek gminy Świerklany od 1 września na trasie Rybnik Policja - Chwałowice - Jankowice Urząd Gminy kursuje linia oznaczona numerem 33. Na terenie Jankowic Rybnickich autobus jedzie ulicami Świerklańską, Kościelną, Rybnicką, Wowry i Nową. Nowe połączenie obsługuje Transgór Rybnik.

 Jankowice Rybnickie, ul. Nowa, fot. A. CiepluchJankowice Rybnickie, ul. Kościelna, fot. A. Ciepluch

Uruchomienie nowej linii związane jest ze zmianą tras linii prywatnych P-1, P-2 i P-3, obsługiwanych przez firmę przewozową Krzysztofa Klenarta. Autobusy tych linii zostały z dniem 18 sierpnia wycofane z Kościelnej, Rybnickiej i Nowej w Jankowicach Rybnickich. Tego samego dnia ZTZ Rybnik przedłużył do 31 sierpnia pięć kursów linii 30 od pętli przy Boguszowickiej do przystanku Jankowice Kościół.

Jankowice Rybnickie, ul. Boguszowicka, fot. A. Ciepluchpętla Jankowice Kościół, fot. A. Ciepluch

Już wkrótce artykuł o zmianach przewoźników jakie nastąpiły od 1 września na liniach KZK GOP.

(wsp. J. Jackiewicz)

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

adam86 napisał(a):

A co do 139 to nie tylko wycięto te kursy nocne, ale również w dzień.

03.09 17:50:40

budda napisał(a):

Ciekawi mnie dlaczego kursom 194 skróconym do Szczygłowic a usuniętych z terenu gminy Czerwionka- Leszczyny przyczynił się wniosek MZK Jastrzębie-Zdrój.

03.09 19:19:25

memphis napisał(a):

MZK Jastrzębie-Zdrój finansuje kursowanie linii 194 po terenie Czerwionki-Leszczyn.

03.09 19:41:04

AbeS napisał(a):

Idiotyzmem jest dla mnie pozbawienie Meiechowic, sTOLARZOWIC, hELENKI I roKITNICY NOCNYCH KURSÓW 735. Rozmawialem z kilkoma znajomymi na ten temat i byli w szkoku jak im o tmy powiedzialem.. Wiele osob korzystalo z tego polaczenia zarowno z Miechowic jak i moi znajomi z ROkitnicy i Helenki. Przez wyciecie tych kursow musze wracac z Bytomia albo o 23 albo dopiero przed 4 rano. Sory ale nie stac mnie na to aby brac co dziennie taksowki... Jest mozliwosc aby te kursy zostaly przywrocone...? porazka zeby taka dzielnica jak Miechowice nie miala polaczenia nocnego z Centrum miasta

03.09 20:08:05

anna napisał(a):

Najlepiej na stronie KZK pisze o skróceniu - cytuję - "niektórych kursów" linii 707. Te nie które to jakieś 90% wszystkich kursów

03.09 20:51:00

pasażer napisał(a):

A więc:
194 - CIACH
707 - CIACH
T-7 II - CIACH
280 - CIACH
623,936,954 - CIACH
139,146,735 - CIACH
Dwa dodatkowe kursy na 625.
Czy ktoś mi wytłumaczy co tu się do k***y nędzy dzieje?!! Czy to jest w ramach szukania oszczędności (dla prezesa v^/^v)?! Niedługo 623 będzie kursować jak większość linii - co pół godziny!!
Kiedy następne megacięcie?

03.09 22:35:08

zonQue napisał(a):

Jak dodamy do tego wszystkiego 211 notojebaaajka!

03.09 22:37:29

Egon napisał(a):

MZK Tychy też co nieco pociął, ale za to ceny biletów podniósł. Mnie najbardziej zabolało skasowanie kursu 36 z Ligoty do Tychów około 17:00.

03.09 23:41:26

Pasażer napisał(a):

wiem że to nie odpowiednie miejsce ale dzisiaj widziadłem na linii 23 mana z numerami rejestracyjnymi SL 8035L (kurs 19:03) ktoś coś wie na ten temat o nowych autobusach na 23?

04.09 01:02:00

andrzejh69 napisał(a):

KZKGOP to największy komunikacyjny syf w Polsce, z dnia na dzień coraz większy.

04.09 07:52:01

KUBER napisał(a):

Pasażer, ja też go widziałem, to bus Irexu, jak to się ma do zbliżającego się przetargu - nie wiem. Grunt, że niedługo ta trupiarnia obsługująca 23 zniknie.

04.09 08:15:43

BZW napisał(a):

A co z linią tramwajową 33 ??? !!!!

04.09 10:45:01

infos napisał(a):

Tramwaj 33? Na tramwaje.bahn.prv.pl już w czerwcu prawidłowo rozszyfrowano jej losy:
"Linia 33 - zostaje zawieszona - kolejny przykład cięcia i ograniczania bez niczego w zamian.
W prawdzie linia nie kursowała by i tak przez najbliższe miesiące, jednak w tej chwili nie zapowiada się jej powrót."
RIP.

04.09 11:17:00

Ironia napisał(a):

"W trosce o pasażera"

04.09 11:17:10

@Ironia napisał(a):

"Za utrudnienia przepraszamy"

04.09 13:54:35

Adamooo Bytom napisał(a):

01.07.2007-LIKWIDACJA NOCNYCH KURSÓW NA 139 I 201 Z BYTOMIA. 01.07.2008LIKWIDACJA NOCNYCH 146 I 735. 01.07.2009 LIKWIDACJA NOCNYCH 830 Ico by tu jeszcze ograniczyc morze wszystkie linie co zeby kzk gop miał więcej kasy na kącie. Jak się dowiedziałem że są ograniczenia wakacyjne na liniach 146 i 735 w kursach nocnych to odrazu byłem pewien ze po wakacjach te kursy zawieszą. Ja akurat często korzystałem z tych kursów nocnych na 146 i 735 a tu lipa nie ma ich ,nie rozumie jak morzna tak cały czas robic cięcia na wszystkich liniach paranoja normalnie np na 280 też fajnie zrobili ze jak jest jakas awaria na 5 to nie ma czym dojechac do Bytomia lub Zabrza, tylko KZK GOPtak potrafi. TO W TAKIM RAZIE PROSZĘ PRZYWRUCIĆ LINIE AUTOBUSOWĄ 15 BYTOM DW -ZABRZE DW.

04.09 14:58:01

brak słów napisał(a):

"Zmień bus na wóz"

04.09 16:49:02

jacekso napisał(a):

@Adamoo Bytom: potrenuj pisanie bez błędów, następny taki upstrzony ortami tekst nie będzie zaakceptowany

04.09 17:16:07

miłosnik napisał(a):

jakby nie było chamstwa na liniach nocnych to by dalej jezdziły,przejdzcie sie po autobusie na ostatnim kursie 735 ,tam wszystko jest na podłodze juz nie mowiac o bijatykach,po drugie kursy są nieopłacalne

04.09 17:47:59

KUBER napisał(a):

Miłośnik, KM nie ma być opłacalna. Ona ma być, żeby służyć ludziom.

04.09 19:15:57

klient KZK GOP napisał(a):

A gdyby zrobić cięcia w siedzibie KZK GOP? Np. nocne kursy ochroniarza po budynku?

04.09 19:27:25

pasażer napisał(a):

@klient-a może zrobić cięcia pensji urzędników z KZKGOP?

04.09 20:01:38

Dawid napisał(a):

A moja Żona liczyła że po wakacjach 280 wróci na starą trasę. Mieszkamy w Biskupicach a pracuje w Gliwicach. Znów pod górkę. To 280 naprawdę się przydawało. Wracając w okolicach 4:30 do domu z pracy mijałem pierwsze 280 które zawsze jechało pełne. Niech zlikwidują 850 to przynajmniej ludzie się do pociągu przesiądą a w miejsce 850 niech sobie 280 jeździ. Przynajmniej mogli to 280 zostawić do Biskupic. Nie ma tu może pętli ale można by coś zorganizować np nawrotka na trójkącie przy wjeździe na Biskupice. 280 obsługiwało by jeden przystanek ale dużo ludzi by skorzystało

07.09 21:43:54

Dawid napisał(a):

No i proszę sam stałem się ofiarą bałaganu komunikacji miejskiej w Biskupicach. Od kilku dni (październik 2008) zamknięty jest przejazd kolejowy w Biskupicach czyli miejsce którędy jeździło do tej pory 111 (zawalił się budynek) 111 ponieważ nie ma możliwości przejazdu z Biskupic w rejon osiedla Młodego Górnika jeździ awaryjnie DK 88 z pominięciem Biskupic. 280 też nie jeździ przez Biskupice więc zostaje Tramwaj. No to wczoraj wychodzę sobie na tramwaj 5:08 żeby dojechać do pracy. Na placu teatralnym miałem skomunikowanie żeby dostać się w pobliże os. Kopernika. No i czekam 5:08, 5:10, 5:12 (skomunikowanie w tym czasie wzięło w łeb) az tu podjechała sobie roklekotana 5 o 5:16 nabita że wejść się nie da. Skutek był taki że do pracy się spóźniłem.
Powrót z pracy też był ciekawy wsiadłem sobie do piątki na pl. Teatralnym no i ledwo ruszyła coś stuknęło koła zaboksowały w miejscu, przejechaliśmy jakieś 30 metrów. Takimi skokami dojechaliśmy do początku Biskupic i tu motorniczy powiedział że dalej nie jedzie bo się tramwaj zepsuł. Czyli padł ostatni środek komunikacji łączący Biskupice z Centrum Zabrza. I jak tu podróżować komunikacją miejską szczególnie że człowiek zaczyna pracę o 5:00 na drugim końcu miasta.? Piątka która się zepsuła na wyświetlaczu tego tramwajowego systemu łączności miała wyświetlone 05 07

04.10 09:30:13


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!