Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Zgromadzenie żegna konduktorów

15.06.2008

Tagi: KZK GOP, PKM Bytom, bilety – Dodał: Maciej Makula

Chociaż od zakończenia programu pilotażowego prowadzonego przez PKM Bytom minęły już prawie dwa lata, to dopiero 27 maja 2008 r. Zgromadzenie KZK GOP usunęło zapisy dotyczące konduktorów z taryfy.


Do tej pory reminescencje bytomskiego przedsięwzięcia straszyły pasażerów w kilku miejscach taryfy i (teoretycznie) pozwalały na przywrócenie obsługi konduktorskiej na dowolnej linii. Uchwałą nr LXXXIX z dnia 27 maja 2008 r. Zgromadzenie ucięło tą możliwość. Od tej pory jedynie ważnymi biletami są te zakupione u kierowcy oraz w stacjonarnych punktach sprzedaży. Można zatem uznać, że wskazana data będzie symbolicznym rozstaniem z ideą obsługi konduktorskiej na liniach KZK GOP.


Pozostałe zmiany taryfy mają raczej charakter kosmetyczny i dążą do urealnienia przepisów. W szczególności chodzi o zastąpienie "dokumentu tożsamości" dokumentem ze zdjęciem, umożliwiającym ustalenie tożsamości osoby. Doprecyzowano także zasady anulowania nałożonych kar dodatkowych (zwrot lub anulowanie obejmuje także kwotę przewoźnego, a nie tylko opłatę dodatkową).

Na tym samym Zgromadzeniu podjęto decyzję o wyrażeniu zgody na przekazanie akcji spółki Tramwaje Śląski górnośląskim gminom. 9,5 mln akcji o nominalnej wartości 95 mln zł ma zostać objęte przez następujące gminy (w nawiasie % kapitału) - Katowice (25,1%), Sosnowiec (14,8%), Bytom (14,6%), Zabrze (12,4%), Chorzów (9,3%), Dąbrowa Górnicza (6%), Świętochłowice (5,5%), Ruda Śląska (5,2%), Gliwice (4,6%), Mysłowice (1%), Czeladź (0,9%) i Siemianowice Śląskie (0,6%). Zwraca uwagę brak Będzina, który praktycznie od samego początku odmawiał udziału w tym komunikacyjnym przedsięwzięciu. Należy tylko dodać, że wykonanie uchwały zależne jest od zgody Ministra Skarbu, a w dalszej kolejności od rad miejskich poszczególnych miast.

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

YoMaHa napisał(a):

Panie Mecenasie, to ja mam tylko jeszcze pytanie, czy w świetle prawa miłośnicza obsługa zabytkowej N-ki może wykonywać swoje obowiązki w zakresie sprzedaży i kontroli biletów ;-) Pozdrawiam

15.06 20:08:10

adam86 napisał(a):

@Yomaha: przeciez obsługa ta posiada stosowne dokumenty:>

15.06 21:06:00

emem napisał(a):

@YoMaHa: kond.. tfu - obsługa linii 0 spełnia funkcje kontrolerów, a bilety sprzedaje prowadzący :-)

15.06 22:15:48

Ahilless napisał(a):

A ja nie rozumie czemu konduktorzy sie okazali takim niewypałem... Jak byłem nad morzem to w wszystkich prywatnych autobusach konduktor był obecny. I skoro im sie to zwraca to czemu w realiach KZK sie nie zwróciło?
Teoretycznie to powinien być czysty zysk - w autobusie są wtedy osoby, które mają bilet, nikt na gapę nie jeździ a ponadto jak taki konduktor jest na pokładzie i obserwuje przestrzeń pasażerską to zawsze trudniej jest coś wandalowi zniszczyć.

15.06 23:50:10

AdaM napisał(a):

Moim zdaniem głupotą jest wykreślanie tego zapisu z taryfy itp. dokumentów. Nie ma konduktorów, to nie znaczy, że musimy zastrzegać, że nie wolno ich mieć. A co jeżeli za miesiąc, któreś miasto stwierdzi, że na nockach by się przydali?
A może na 1.XI na 38 by ktoś wprowadził. Choćby pełnili tę rolę kontrolerzy KZK w ramach wyjątku.
I co - znowu zmiana regulaminów? I może co 2 tygodnie pasażerowie powinni studiować te dokumenty, sprawdzając czy przypadkiem nie odebrano im ulg. Nalepki zmienione da się zauważyć, a co zmienione bez czytania całości?
Powrotu do PKM Bytom nie ma i pewnie dobrze, ale to nie znaczy, że trzeba likwidować zapis, który nikomu krzywdy nie robił.

16.06 07:50:06

P Śl napisał(a):

@Ahilless: To bardziej w teorii niz praktyce. Ci bytomscy w czesci to bylo jedno wielkie nieporozumienie - niektorzy spali zamiast sprawdzac, inni jak sprawdzali to mogles mu pokazac stary bilet ani nie zauwazyl. Czemu w realiach KZK sie to nie sprawdzalo ? Chociazby tez dlatego, ze za jednorazowe bilety wystawiali paragony, a co za tym idzie (jak przypuszczam) czesc gotowki z biletow nie widziala sie z KZK wogole.

16.06 09:58:12

KZKGaPowicz napisał(a):

Dlaczego KZK GOP postanowił usunąć konduktorów z autobusów PKM Bytom S.A.? A to dlatego, że (prawie) każdy posiadał ważny bilet na przejazd, a w przypadku wejścia kontrolerów biletów KZK GOP do autobusu z obsługą konduktorską, to nie mieli kogo spisywać!!!
A co do wandalizmu, to wczoraj wieczorem w kursie linii 215 w kierunku Orzegów Waniora na Chebziu Pętli została wybita szyba w drzwiach Mercedesa O405N #11 obsługującego ten kurs przez prawdopodobnie pijanego nastolatka (pasażera, który wysiadał na Chebziu). Kilku pasażerów autobusu podjęło pościg, ale niestety nie udało się go złapać. Co najlepsze: autobus jechał z wybitą szybą z pasażerami aż do samej pętli na Orzegowie!!!

16.06 10:59:06

andrzejh69 napisał(a):

Sentymentalne zdjęcie 412-tki :). Szkoda tych wozów.
KZKGOP ma teraz tych 3 mistrzów z plakatów (kontrolerów) to inni jako typowi konduktorzy nie są potrzebni :), ta trójka załatwi wszystko ;))).

16.06 12:11:52

Dave napisał(a):

@ Achilles: Gdzie nad morzem masz konduktorów, i to WSZĘDZIE?! :| W komunikacji miejskiej nigdzie nie widziałem, w PKSach (poza kierowcą) też nie, a prywatne firmy? To znaczy co, busy?

17.06 19:03:44

adam86 napisał(a):

@KZKGapowicz: alez oczywiście, że mieli kogo spisywać, tak samo jak mają kogo spisywać na wsiadaniu pierwszymi drzwiami.

17.06 21:16:23

YoMaHa napisał(a):

@adam86: To-to jeszcze działa? Przecieram oczy ze zdumienia...

17.06 22:35:41

adam86 napisał(a):

@yomaha: niby działa, z reszta ostatnio tabor do tego dostosowali na pewnych liniach:P

18.06 12:19:45


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!