Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Porozumienie Piekar Śląskich z MZKP

19.04.2008

Tagi: – Dodał: Marek Borys

Krzysztof Szendzielorz, Katarzyna Nylec,
Polska Dziennik Zachodni, 18.04.2008 r.


Władze Piekar uzgodniły wreszcie z Międzygminnym Związkiem Komunikacji Pasażerskiej w Tarnowskich Górach tekst porozumienia w sprawie przekazania zaległych pieniędzy za tegoroczne kursy autobusów po mieście. Dokument podpisano 9 kwietnia.


Długi Piekar tylko w pierwszym kwartale tego roku urosły do poziomu ok. 1,4 mln zł. Jak poinformował nas Janusz Pasternak, wiceprezydent Piekar, porozumienie zakłada także, że miasto będzie opłacało komunikację organizowaną przez MZKP do końca czerwca.

Później Piekary mają się stać członkiem Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. - Ubiegamy się o przyjęcie do związku razem z Pyskowicami. Nie powinno być żadnych problemów w tym względzie - powiedział wiceprezydent.

Piekary nie płaciły za kursy, bo uważały, że nie są już członkiem MZKP.

Radni miejscy podjęli decyzję o wyjściu z tarnogórskiego związku w połowie zeszłego roku. MZKP twierdziło jednak, że uchwałę piekarskich radców należy traktować jako intencyjną. Ostateczne wyjście ze związku miasto miało uzyskać dopiero po zmianie statutu przez wszystkich członków związku. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, który rozstrzygał sprawę, uznał jednak na początku marca, że procedura wyjścia Piekar z MZKP jest zbyt długa i ogranicza gminę w staraniu się o członkostwo w KZK GOP.

Władze miasta twierdziły, że chciały płacić za kursy MZKP w tym roku, ale nie było stosownego porozumienia w tej sprawie. Zarząd związku obwiniał z kolei władze Piekar. Wreszcie w zeszłym tygodniu porozumienie podpisano. Opóźnienia jednak spowodowały dużą nerwowość wśród przewoźników, a głównie w PKM-ie Świerklaniec (którego właścicielem jest MZKP), któremu groziła zapaść finansowa. Z powodu braku wpłat ze strony Piekar, brakowało pieniędzy na benzynę, a nawet części zamienne do autobusów. Kilka tygodni temu pojawiło się nawet zagrożenie, że autobusy tego przewoźnika w ogóle przestaną jeździć! Teraz jednak, po podpisaniu porozumienia, MZKP będzie mogła spłacić zobowiązania PKM-owi oraz innym prywatnym przewoźnikom.

Do chwili zamknięcia tego numeru gazety na konto MZKP pieniądze jeszcze nie wpłynęły, jednak dyrektor związku Henryk Szudy poinformował nas, że lada chwila mają one zostać przelane. - Oczekujemy na przelew gotówki jeszcze w tym tygodniu - poinformował nas dyrektor.

Jeszcze w kwietniu zostanie ogłoszonych kilka przetargów na piekarskie linie autobusowe - przewoźnicy będą mieli od dwóch tygodni do miesiąca czasu na złożenie stosowanych wniosków. Biuro prasowe KZK GOP poinformowało nas, że wyniki wszystkich przetargów poznamy najprawdopodobniej w czerwcu.

Do przetargu ogłoszonego przez KZK GOP z pewnością przystąpi PKM i niewykluczone, że ten właśnie przewoźnik wygra przetarg na obsługę większości piekarskich linii autobusowych.

Jednak podpisanie porozumienia i przelanie należności na konto MZKP nie kładzie kresu problemom związanym z komunikacją miejską. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, ze prywatni przewoźnicy mogą oddać sprawę do sądu, bowiem wygrany przez nich przetarg na obsługę linii autobusowych w mieście został zerwany z dniem wystąpienia Piekar z tarnogórskiego związku. Nikt też nie daje przewoźnikom gwarancji wygranej w przetargu ogłoszonym przez KZK GOP.

- Niestety może dojść do sytuacji, w której prywatni przewoźnicy będą żądali wysokich odszkodowań - przyznaje Henryk Szudy.

Działania podjęte przez gminę w celu wystąpienia z Międzygminnego Związku Komunikacji Pasażerskiej są objęte nadzorem prawnym wojewody śląskiego.

Z informacji udzielonej nam przez Wydział Nadzoru Prawnego i Właścicielskiego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, iż możliwa jest kasacja wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. - Jednak by wnieść o kasację musimy dogłębnie zapoznać się z uzasadnieniami wyroku WSA, by mieć ku temu odpowiednie podstawy prawne - wyjaśnia Iwona Andruszkiewicz, kierownik Wydziału Nadzoru Prawnego. - Dopiero dzisiaj (tj. w poniedziałek) otrzymaliśmy uzasadnienie wyroku, więc nie mieliśmy jeszcze możliwości jego wnikliwego poznania - dodaje.

- Póki co wszystkie kursy autobusowe w Piekarach Śląskich są wykonywane bez żadnych zmian - uspokaja dyrektor MZKP.

Dla pasażerów, przynajmniej do czerwca, nie zmienia się nic. Na przystankach nadal będą zatrzymywały się te same autobusy obsługiwane przez tych samych przewoźników.

(Tyt. oryg. "MZKP wreszcie otrzyma pieniądze za kursy wykonywane w ciągu ostatnich trzech miesięcy")

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

Daro85 napisał(a):

Refleks szachisty mają w tych gazetach, przecież to porozumienie zawarto około tygodnia temu...

19.04 16:22:28

viator napisał(a):

A to z tego powodu, że artykuł pochodzi z piekarskiego dodatku "PDZ". A ten ukazuje się tylko w piątek.

20.04 15:44:16

jacekso napisał(a):

Zresztą jest w artykule podana data podpisania porozumienia.

20.04 18:28:17


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!