Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Zmiany w kursowaniu autobusów w Olkuszu

27.07.2011

Tagi: ZKG KM, rozkład jazdy, bilety – Dodał: Jakub Jackiewicz

W ostatnim czasie na obszarze Związku Komunalnego Gmin "Komunikacja Międzygminna" w Olkuszu nastąpiło kilka zmian w kursowaniu poszczególnych linii. Likwidacji ulegają dwie linie, a w zamian uruchomiono inną, nową linię. Ponadto Związek zdecydował się na podwyżkę cen biletów oraz zmiany w regulaminie dotyczące przejazdów bezpłatnych.


Najważniejszym problemem olkuskiej komunikacji stały się ciągle rosnące koszty realizacji utrzymania komunikacji miejskiej oraz odwieczna walka ZKG KM i firmy Transportowiec, która wykonuje przewozy minibusowe na terenie Olkusza. Na odcinku Olkusz ZKG KM (Supersam) –Osiedle Młodych Pętla na tej samej trasie na zlecenie związku kursują linie 450 i 450S oraz linia Transportowca. Ponadto na pętlę na Osiedlu Młodych wykonywane są kursy wariantowe wielu linii. Regularnie minibusy pilotowały każdy kurs autobusu odbierając pasażerów linii autobusowych, ponieważ zastosowano tam promocję w postaci opłaty 1 zł za przejazd. W autobusach w strefie miejskiej bilety kosztowały 1,60 zł za bilet normalny i 1 zł za ulgowy.

Gdy pod koniec 2009 roku została uruchomiona linia minibusowa 450S z ceną biletu 1 zł, w autobusach linii 450 było jeszcze mniej pasażerów. W założeniu linia 450S miała być utworzoną przez Związek konkurencją dla Transportowca, a w praktyce stała się konkurencją dla wszystkich linii autobusowych przebiegających przez Olkusz. Dodatkowo Transportowiec nielegalnie (wg Związku) zajmował teren pętli Olkusz ZKG KM (dawny Supersam) co skończyło się kilkoma rozprawami sądowymi. W czerwcu 2011 r. podjęto decyzję o zawieszeniu linii 450 na okres wakacji ze względu na oszczędności. Ostatecznie, na ostatnim Zgromadzeniu ZKG KM, podjęto decyzję o całkowitej likwidacji tej linii od 1 września 2011 r. oraz jednocześnie likwidacji linii 450S – jednak dopiero od 1 stycznia 2012 r.

fot. K. Ziołofot. J. Sobotafot. T. Sojda

fot. J. Sobota
W zamian ZKG KM od 16 sierpnia 2011 r. uruchamia nową linię oznaczoną literą M. Na forum znajdującym się na stronie internetowej Związku użytkownicy mogli proponować trasy którymi mogłaby kursować ta linia. Ostatecznie, po drobnej modyfikacji wybrana została trasa zaproponowana przez autora niniejszego tekstu. Poniżej przedstawiamy szczegóły.

Linia M będzie nową linią która ma zastąpić dotychczasową linię 450. Główną zmianą jest lepsza obsługa Osiedla Pakuska i Osiedla Młodych. Linia zostanie uruchomiona 16 sierpnia 2011 r. i będzie obsługiwana czterema pojazdami niskopodłogowymi, o pojemności od 30 do 40 miejsc, wyprodukowanymi po 2000 roku , wyposażonymi w dwoje drzwi. Pojazdy mają być „jednakowe co do koloru i marki”. Kto będzie obsługiwał tę linię jeszcze nie wiadomo – Związek zamieścił jedynie ogłoszenie o zamiarze bezpośredniego zawarcia umowy (nie będzie ogłaszany przetarg). Z niepotwierdzonych informacji wynika, że przewoźnikiem może być PKM Olkusz, który miałby obsługiwać linię mercedesami Cito.

Trasa nowej linii przedstawia się następująco: Olkusz Dworzec PKS – Bank ING – Dworzec ZKG KM (Supersam) – Kościuszki – przejazd wiaduktem 29 Listopada – Szpital – Aleja 1000-lecia – Osiecka – Technikum – Jana Pawła II –Sosnowa – ZSPI nr 1 – Osiedle Młodych Pętla. W przeciwnym kierunku analogicznie. Związek ogłosił jednocześnie, że w dniach 16-31 sierpnia przejazdy tą linią będą bezpłatne dla pasażerów.

mat. ZKG KM Olkusz
Ponadto nastąpiły zmiany na poniższych liniach:

450 – Od początku obsługi tej linii przez PKM Olkusz (1 stycznia 2010 r.), dość często pojawiały się tam autobusy mocno odbiegające od tych wymaganych w przetargu i zaproponowanych przez przewoźnika. Wysokie kary nakładane na przewoźnika nie poskutkowały, wynikiem czego z dniem 1 lipca 2011 r. olkuskiemu PKM została wypowiedziana umowa. Następnie linia została zawieszona i zlikwidowana.

450S – Na okres wakacji zwiększono liczbę kursów na tej linii w związku z zawieszeniem linii 450. Likwidacja linii nastąpi 1 stycznia 2012 r.

463 – Na tej linii w ramach testów wprowadzone zostało monitorowanie autobusu za pomocą GPS, dzięki temu ZKG KM może obserwować zmianę trasy kursu, opóźnienia, itp.

466 – Wzorem roku ubiegłego linia została zawieszona na okres wakacji.

467 – Nastąpiła zmiana rozkładu jazdy i przewoźnika. Dotychczas obsługujący tę linię Autosanem H6 PKM Olkusz ustąpił miejsca firmie Sioła-Trans która obsługuje ją Mercedesem O815D Auwärter Teamstar Kombi.

Dodatkowo na wszystkich liniach ZKG KM na okres wakacji letnich wiele kursów zostało zawieszonych lub skróconych.

Jak można zauważyć cięcia w rozkładzie jazdy na okres wakacji są spowodowane szukaniem oszczędności. Koszty utrzymania komunikacji miejskiej ciągle rosną, ponieważ wpływy z biletów stale maleją. W kwietniu br. zdecydowano się na podwyżkę cen biletów okresowych, a w lipcu zmieniono regulamin dotyczący przejazdów bezpłatnych i ulgowych. Granicę wieku umożliwiającą bezpłatne podróżowanie przesunięto z 70 na 75 lat. Dodatkowo w związku z wprowadzeniem elektronicznego systemu poboru opłat na odcinku DK94 przebiegającym przez Olkusz, Związek będzie musiał zwrócić te opłaty przewoźnikom, ponieważ nie były one uwzględnione w dotychczasowych umowach. Praktycznie każda olkuska linia przebiega w części przez DK94 i miesięczne opłaty wyniosą około 20 tys. zł.

tekst: A. Kierepka

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

Imię lub pseudonim napisał(a):

Rozumiem, że temat Olkusza poruszany jest tylko ze względu na przynależność do ówczesnego WPK Katowice?

27.07 15:27:26

jacekso napisał(a):

Bingo!

27.07 16:46:16

Ppp napisał(a):

Fizycznie się łączy - busy do Katowic, pociągi, styka się z KZK GOP w Sławkowie, więc dlaczego nie? Z tych samych powodów dodałbym do tej strony Oświęcim - mimo granic między województwami, oba miasta są bliżej skomunikowane z GOPem niż Krakowem - przynajmniej jeśli chodzi o komunikację "oficjalną", a nie busiarzy.
Pozdr.

27.07 18:59:31

jacekso napisał(a):

O komunikacji w Oświęcimiu dowiesz się ze strony http://www.beskidzkie-autob...

27.07 19:36:23

RK napisał(a):

@jacekso - na temat Oswięcimia niczego się nie dowiesz na tej stronie - jest niestety w budowie (dział o Oświęcimiu). Chyba już od 9-ciu lat :))

27.07 20:34:55

YoMaHa napisał(a):

Czyim pomysłem była trasa linii M - A. Kierepki czy J. Jackiewicza, bo to wprost nie wynika, a ciekawy jestem...

27.07 23:01:23

jacekso napisał(a):

@RK: Sorry, miałem na myśli stronę http://www.nowymig.cba.pl/

27.07 23:07:04

memphis napisał(a):

@YoMaHa: A. Kierepki - przecież jest napisane, czyj to tekst.

28.07 00:35:00

YoMaHa napisał(a):

@memphis: po przeczytaniu tekstu stawiałem 90 %, że A. Kierepki, ale znając Cię wolałem się upewnić.

28.07 08:14:57

rodeo napisał(a):

Tak na marginesie, jak już ktoś zakładał kolejność wzorców dni dla linii nr M to chyba wypadało założyć dni robocze, sobota niedziela a nie jak zaprezentowano dni robocze, niedziela i święta, sobota :) śmiechu warte.

01.08 20:10:03

Łukasz K. napisał(a):

W Olkuszu taki układ jest we wszystkich rozkładach jazdy. Najpierw dni robocze, potem niedziele i święta i na końcu soboty. Przy czym tak naprawdę, na święta jest zmieniany rozkład jazdy, bo autobusy jeżdżą albo do 18, albo do 20.
Do tego w dni robocze dochodzą opcje np. 8.10 D, 8.11 C przy czym 8. 10 D jeździ w dni nauki szkolnej przez Golczowice, a 8.11 kursuje w dni wolne od nauki szkolnej; nie kursuje przez Golczowice.
Liczba wariantów jest naprawdę nieziemska w Olkuszu :)

02.08 19:03:48


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!