Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Nowa linia autobusowa nie trzyma się rozkładu

24.07.2011

Tagi: KZK GOP, PKM Katowice, rozkład jazdy – Dodał: Marek Borys

Jacek Madeja,
Gazeta Wyborcza, 23.07.2011 r.


Pasażerowie linii nr 812, która zaczęła kursować z początkiem lipca, skarżą się, że autobusy są spóźnione, a zamiast niskopodłogowych jeżdżą zwykłe. KZK GOP obiecuje kontrolę linii


Pospieszny autobus nr 812 jeździł już wcześniej, ale kursował tylko pomiędzy Ligotą i Brynowem. W nowej odsłonie linia pojawiła się z początkiem wakacji. Zlikwidowano linię nr 46, a w jej miejsce przywrócono 812, z tą różnicą, że teraz autobusy kończą trasę w centrum Katowic przy pl. Wolności. Zmienił się też przewoźnik, który obsługuje trasę, został nim PKM Katowice. Jak wyjaśniają przedstawiciele Komunikacyjnego Związku Komunalnego GOP, zmiana ma być ułatwieniem dla pasażerów i jest związana z przebudową dworca.

Pasażerowie, którzy korzystają z linii, nie są jednak zadowoleni. Narzekają, że zamiast niskopodłogowych autobusów jeżdżą zwykłe, "wysokie", mimo że trasa w całości powinna być obsługiwana przez pojazdy ułatwiające wejście do środka. Pan Janusz (nazwisko do wiadomości redakcji), który codziennie jeździ tą linią, zaczął dzień po dniu skrzętnie notować, jakie modele przyjeżdżają na przystanek. Obok manów i solarisów dominowały jelcze. - Ponad połowa kursów została obsłużona taborem niezgodnym z rozkładem - wylicza pasażer.

Problem rozkładów, które błędnie informują o przyjazdach autobusów niskopodłogowych, opisywaliśmy już kilka dni temu. Na nieprawdziwe informacje skarżyła się jedna z mam mieszkająca na katowickim osiedlu Witosa. - Dla zwykłych ludzi to nie problem, ale jeśli ktoś chce wejść z wózkiem, to do zwykłego autobusu bez pomocy nie wejdzie. Podobnie jest z niepełnosprawnymi. Człowiek najpierw sprawdza rozkład, a potem okazuje się, że to fikcja, i musi zrezygnować z podróży - mówiła kobieta.

Po naszej interwencji pracownicy KZK GOP skontrolowali autobusy przejeżdżające przez osiedle Witosa. W ciągu jednego dnia na przewoźnika, PKM Katowice, nałożyli pięć kar (każda po 182 zł - 70-krotność najtańszego biletu) za to, że zamiast niskopodłogowych przyjechały zwykłe autobusy. - Takie same kontrole przeprowadzimy na linii nr 812 - obiecuje Anna Koteras, rzeczniczka KZK GOP.

Paweł Cyganek, dyrektor ekonomiczno-finansowy PKM Katowice, przekonuje, że przyczyną nie jest zła wola, ale częste awarie autobusów. - Nie mamy tak dużo niskopodłogowych pojazdów, żeby wysyłać je w zastępstwie popsutych autobusów. Problem zniknie w 2013 roku, wtedy cały nasz tabor będzie niskopodłogowy - przekonuje Cyganek.

Na 10-minutowe opóźnienia nie mają recepty ani w KZK GOP, ani w PKM. - Linia wyjeżdża z centrum, a potem jedzie na Ligotę, a to jedna z najbardziej zakorkowanych tras w Katowicach. Możemy jedynie przyjrzeć się, czy nie zmienić rozkładu jazdy - zastanawia się Koteras.

» źródło

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

chris napisał(a):

Wnioskuje z wypowiadającego się tu przedstawiciela z PKMu.
PKM zapewne wyśle pismo argumentując że zgodnie z umowa może na 48h puścić dowolny autobus więc kara zostanie anulowana.

P.S Przydałoby się aby taki Pan Janusz dowiedział się o super możliwościach umowy, która pozwola na wykonywanie usługi niezgodnie z rozkładem i jego oznaczeniami.

24.07 23:18:55

karlus napisał(a):

Ktoś chyba szuka tematu, codziennie dojeżdżam tą linia są bardzo punktualne i bardzo się cieszę że mogę jechać do pl. Wolności. Co do niskiej podłogi to faktycznie na początku był zgrzyt ale teraz jest OK.

24.07 23:23:03

obeznany napisał(a):

Gdyby nie owo szukanie tematu, to dalej miałbyś pewnie zgrzyt, bo PKM standardowo by to olewał i wypuszczał co popadnie.

25.07 00:04:07

Egon napisał(a):

@chris: taki pan Janusz doskonale o tym wie ;-) Można puścić na 48 h, ale nie na 120 h, a taki przypadek miał miejsce. Sprawdzał on kursowanie autobusów od 1 do 10 lipca a skargę wysłał 11. Artykuł ukazał się 10 dni później, kiedy już wszystko było OK.

25.07 00:10:50

tomek napisał(a):

2013 - wszystkie autobusy PKM Katowice niskopodłogowe? Chyba biorąc pod uwagę fakt, że w 2012 będzie koniec świata...

25.07 11:21:31

Kysó napisał(a):

Bardzo pospieszny był ten 812 między Ligotą a Brynowem. Pospiesznie powietrze woził, pomijając, że wg nomenklatury KZK GOP "osiemsetki" to przyspieszone a nie pospieszne.

"Jak wyjaśniają przedstawiciele Komunikacyjnego Związku Komunalnego GOP, zmiana ma być ułatwieniem dla pasażerów i jest związana z przebudową dworca."
A jak wyjaśnia skromny zwykły zjadacz chleba zmiana była związana z zabraniem wozokilometrów prywaciarzowi i oddaniem ich PKMowi.

25.07 20:14:02

P Śl napisał(a):

Bardzo nie podobaja mi sie artykuly ze skargami na temat opoznien, z takich artykulow wychodza patologie, bo KaZimierze zaczynaja kombinowac i naciagac rozklady dla swietego spokoju.
W Piekarach chociazby z takiego Os. Wieczorka przy wyjezdzie, w godzinach szczytu to i z 5 minut w plecy pod Szkola mozna miec. Na 860 notorycznie w Kamieniu jest min. 4-5 minut w plecy, ale nikomu nie przychodzi do glowy, zeby sie na to skarzyc, bo to jest zwyczajny samoboj, ktory skonczyc sie moze takim rozkladowym g... jak w Katowicach.

25.07 21:06:52

Kysó napisał(a):

@P Śl: poza tym często zależy to od sygnalizacji świetlnej i od tego jak się "trafi". Przykład? 870 na odcinku Goethego - Plac Piastów. Wyjeżdżając na Wolności jeśli się ma szczęście to nie stoi się na żadnej sygnalizacji a jak się tego szczęścia nie ma to na każdej jest postój. Efekt? W zależności od sytuacji albo na Piastów jest się planowo albo 8 minut po czasie.
Patologią jest natomiast to, że światła są co 100 metrów bez jakiegokolwiek priorytetu dla autobusów. W cywilizowanych krajach (Niemcy, Holandia) zamiast takich skrzyżowań są ronda i przejścia podziemne.

25.07 21:50:50

adam86 napisał(a):

@kyso: A zamiast takich linii autobusowych jest kolej.

25.07 22:16:26

butthead napisał(a):

W cywilizowanych krajach odchodzi się od budowy przejść podziemnych, w zamian uspokajając ruch na powierzchni na tyle, aby bezpiecznie można było po niej chodzić - to tak na marginesie.

25.07 22:28:05

Bodzio napisał(a):

@Kysó tiaaa.. co 100 metrów rondo. Ta rondomania, która obecnie nabiera rozmachu mi już wychodzi bokiem. Przykład : Miechowice Felińskiego. W Cieszynie są dwa ronda odległe od siebie chyba nie więcej, niż 50 m. Żadna przesada nie jest niczym dobrym. Na pewno o niebo lepszym rozwiązaniem jest wspomniany przez Ciebie priorytet dla pojazdów komunikacji zbiorowej.

25.07 22:38:06

Kysó napisał(a):

@butthead: przy czym to "uspokojenie" to m.in. priorytet dla komunikacji zbiorowej we wszelkich postaciach.
@Bodzio: przejedź się do Holandii. Ronda potrafią być co 50 metrów, sygnalizacja świetlna zdarza się wybitnie rzadko. I pomimo tego że technika jazdy Holendrów jest dużo gorsza niż technika jazdy Polaków (!!!) to w ciągu całego roku ginie tam na drogach mniej ludzi niż u nas za jedno popołudnie.

26.07 16:54:19

Jolanta napisał(a):

@Kysó: To nie umiejętności Holendrów za kółkiem są mniejsze tylko mniejsze jest chamstwo w porównaniu z kierowcami w Polsce. I to jest powód tego, że ginie tam mniej ludzi na drogach.
Jak ktoś nie wierzy to radzę przejechać się trasą Katowice-Warszawa. Bezpiecznie można nią przejechać startując z Katowic najwcześniej o 21:00, bo nie ma już na niej tzw. "repów" i innych "kierowców" o doskonałej "technice jazdy" polegającej głównie na zajeżdżaniu drogi, niesygnalizowaniu zmiany kierunku jazdy i innych "manewrach", których nie sposób przewidzieć.

26.07 18:54:42

Kysó napisał(a):

@Jolanta: chamstwo chamstwem a umiejętności umiejętnościami. Byłem, widziałem, wiem co piszę.
A dyskusja schodzi na inny temat więc proponuję ją zakończyć

26.07 21:45:37

Karlus napisał(a):

Dyskutujecie o pierdołach, lepiej popatrzeć na coś co nas czeka Tour de Pologne - w tym roku bardzo czytelnie przygotowane - chyba na wszystko zrobili rozkłady.

27.07 18:27:58


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!