Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Wyjeżdża autobus z 3 Stawów i łamie prawo

12.07.2011

Tagi: KZK GOP, prasa, rozkład jazdy – Dodał: Marek Borys

Tomasz Głogowski,
Gazeta Wyborcza, 12.07.2011 r.


Autobus linii 674 musi w rejonie katowickiego Centrum Handlowego "3 Stawy" łamać przepisy drogowe. - Kiedyś dojdzie tam do tragedii - alarmują pasażerowie. - Wiemy o problemie i próbujemy coś z tym fantem zrobić - odpowiadają w KZK GOP.


"674" to jedna z najpopularniejszych linii w Katowicach. Autobus jeździ m.in. przez osiedle Tysiąclecia, katowicki rynek oraz Giszowiec. Zawsze jest wypełniony ludźmi, a w godzinach szczytu trudno nawet do niego wejść. Ale pasażerowie, którzy skontaktowali się z naszą redakcją, alarmują, że trasa autobusu w okolicach Centrum Handlowego "3 Stawy" jest tak zaplanowana, że łamie on... przepisy ruchu drogowego! - Wyjeżdżając z 3 Stawów, jest nakaz skrętu w prawo na ulicę Prowansalską. Tymczasem linia 674 łamie ten nakaz i jedzie prosto na Górnośląską. Samochody pędzą tam ponad 100 km/godz. Kiedyś skończy się to tragedią. Rozpędzony samochód wjedzie w autobus i zginą ludzie - alarmuje jeden z pasażerów.

Przekonuje, że prawidłowa trasa powinna wyglądać tak: autobus powinien skręcić w ulicę Prowansalską, potem znów skręcić w prawo w Pułaskiego, ulicą Lotnisko dojechać do Francuskiej i spokojnie wjechać ślimakiem na Górnośląską. - Zajęłoby to jakieś trzy-cztery minuty więcej. Związek komunikacyjny nie straciłby na tym zbyt dużo - przekonuje nasz czytelnik.

Okazuje się, że KZK GOP dobrze wie, że trasa autobusu 674 jest źle skonstruowana. Tomasz Musioł z biura prasowego związku tłumaczy, że problem pojawił się w momencie, gdy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych zdecydowała się na przebudowę całego węzła Murckowska. - Drogowcy, choć mieli taki obowiązek, nie skonsultowali planów przebudowy z nami. W efekcie autobus, który jeździł prawidłowo, nagle zaczął łamać przepisy - przyznaje Musioł.

Przekonuje, że sprawę załatwiłaby lekka przebudowa wjazdu na Górnośląską oraz postawienie tam znaku informującego, że zakaz nie obowiązuje autobusów komunikacji miejskiej. Ale koszty takiej operacji musiałyby pokryć GDDKiA albo centrum 3 Stawy. - Próbujemy dojść do jakiegoś kompromisu. Odbyły się już trzy spotkania w tej sprawie ze wszystkimi zainteresowanymi stronami. Wszystko jest na dobrej drodze - zapewnia Musioł.

Jego zdaniem nie ma alternatywnego rozwiązania. Likwidacja przystanku przy centrum handlowym i przeniesienie go kilkaset metrów dalej byłoby dla pasażerów prawdziwym utrudnieniem. - To byłby cios w ideę komunikacji masowej. Dziennie z tego przystanku korzysta 800-900 pasażerów - przekonuje zastępca rzecznika KZK GOP i dodaje, że przejazd ulicami Prowansalską i Lotnisko aż do ślimaka na Górnośląskiej też nie wchodzi w grę. - Często parkują tam samochody dowożące towar do Leroy Merlin, nie mówiąc o tym, że autobus musiałby pokonać zakręt pod kątem 90 stopni. Ta trasa nie wchodzi w grę - mówi Musioł, ale zapewnia, że problem linii 674 zostanie niebawem rozwiązany.

» źródło

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

karlus napisał(a):

Bardzo mie denerwują takie artykuły - opisane rozwiązanie przejazdów ul. Prowansalską nic nie zmieni tyle że autobus przejedzie bardzo utrudnionym przejazdem (obszar dostaw, ostre skręty)i i tak wyjedzie na ostry wyjazd na drogę zbiorczą pod kątem 90 stopni bez pasa wyjazdowego pytam po co. To jest nawet gorsze rozwiązanie niż teraz tyle że znaki GDDKiA będą pasować. Nie dziwie się że KZK nie chce zmieniać trasy bo dojdzie na pewno ok. 2 minut przejazdu i będą dwa przystanki, ten na ul. Lotnisko nie będzie miał nigdy wiaty bo jest tam ok. 1,5m. Teraz odjazdy sa z przed drzwiami Centrum Handlowego (wiata, bezpiecznie). Po raz pierwszy popieram działanie KZK najpierw próbują żeby dokonać zmian dogodnych dla pasażerów a dopiero potem decyzje będące utrudnieniem (wydłużenie czasu, brak wspólnego przystanku i koszty). Ten wyjazd był zawsze DLACZEGO KTOŚ ZNOWU USPRAWNIŁ PRZEJAZD ALA INDYWIDUALNYCH AUT KOSZTEM KOMUNIKACJI ZBIOROWEJ. Tyle, że po tym artykule skończy sie tak, że albo pominą obsługę Centrum Handlowego (bezpośredni wyjazd z ul Pułaskiego - czy to nie jest głupie że od tej strony można wyjechać na tą samą drogę a z BUS pasa z pod Centrum nie) lub przejazdy głupie przejazdy ul. Lotnisko.

12.07 21:03:21

obeznany napisał(a):

W normalnie funkcjonującym świecie sprawa byłaby prosta: miłośnicy samochodziarstwa z GDAKI nie skonsultowali, to płacą (przynajmniej częściowo z własnej kieszeni, nie z pieniędzy podatników!) za korektę układu drogowego. No ale żyjemy w Polsce, więc tu najbardziej nawet nieudolnemu urzędasowi włos z głowy nie spadnie.

12.07 21:11:15

robert napisał(a):

Zgadzam się z Karlusem. Ktoś chyba z GDDKiA najadł się gumi jagód i jeździ gumi samochodem. Przedstawione w artykule rozwiązanie to głupota. Wyjazd był zawsze po co wprowadzać wydłużenie trasy przejazdu, zamieszanie i nie jak opisuje autor artykułu 4 minuty tylko 14 minut bo tyle zajmuje przejazd w godzinach szczytu przy Francuskiej (a takie godziny interesują pasażerów). Popieram działanie KZK.

12.07 21:13:22

M11 napisał(a):

Gdyby się tylko komuś chciało... Proponuję wyłożyć kostką brukową kawałek trawnika pomiędzy uliczką z przystankiem (koło wejścia gł. 3stawy), a ul. Prowansalską, tak żeby bus mógł skręcić w lewo. Dalej do Alpejskiej. Technicznie jest to wykonalne kosztem kilku miejsc parkingowych, przegubem teoretycznie też powinno się dać przejechać.

12.07 22:36:50

kierowca80 napisał(a):

teoretycznie powiadasz...teoretycznie mając na uwadze przebudowę dworca wystarczyło puścić wszystkie linie po staremu z pominięciem przystanku DWORZEC PKP.drobna korekta rozkładów i nawet linie kończące na dworcu nie zablokowały by miasta.ale praktycznie w kzk nic się nie da...

13.07 00:42:57

Es napisał(a):

@M11:
Nie pisz o kostce brukowej, bo zaraz zostaniesz zwyzywany od "rodziny Uszoka" - zaproponuj inny rodzaj nawierzchni ;)

13.07 02:11:16

olaf napisał(a):

koszty ustawienia znaku drogowego ale wiadomo przetargi umowy sranie w banie

13.07 08:13:03

LechuKCE napisał(a):

Zawsze można puścić 672 i 674 trasą która kiedyś była objazdem: Lotnisko - Szybowcowa - Rodańska - Alpejska - Górnośląska. I po sprawie, nie widzę żadnych przeciwwskazań dla tej trasy.

13.07 09:18:12

LiAZ napisał(a):

Ale panowie nie widzicie jednej rzeczy. tu nie chodzi o rozwiązywanie problemów, tylko o zapobieganie im. Gdyby podczas remontu tej cholernej A4 ktoś nie spierd*lił tego zjazdu, to nie byłoby tego artykułu. Jak zwykle cos zostało zchrzanione, i teraz trzeba to naprawiać. Nie chodzi o to, zeby pies srał na chodniku, a my potem sprzątamy gówno, tylko trzeba psa nauczyć srać tam, gdzie ma srać. Witamy w Polsce.

13.07 11:25:24

Godek napisał(a):

@ LechuKCE - widzę że zupełnie nie znasz problemu. Owszem można tak puścić tylko spowoduje to że my pasażerowie nie będziemy odjeżdżać z przystanku przy Centrum Handlowym tylko z ul. Lotnisko gdzie nie ma i nie będzie nigdy wiaty jest niebezpiecznie. Na dodatek wyjazd z ul. Alpejskiej oprócz znaków niczym się nie różni od obecnie stosowanego wyjazdu (tak samo niebezpiecznie bo też nie ma pasa wyjazdowego). Akurat w tym temacie popieram KZK że próbują prowadzić normalność gdzie człowiek wychodzi i jedzie z jednego przystanku. Rozwiązań jest wiele ale czy zawsze ktoś coś musi w GDDKiA zepsuć.

13.07 15:03:09

LechuKCE napisał(a):

Alpejska jest dwupasmowa z każdej strony, więc w czym problem by zrobić przystanek na jednym pasie? Poza tym skręt w prawo z Alpejskiej nie prowadzi do łamania przepisów, autobus nie przecina drogi wylotowej z A4 na Prowansalską w kierunku Pułaskiego, tak jak to czyni obecnie.

13.07 17:59:23

P Śl napisał(a):

A nie wystarczylo by na tym pasie ze strzalka w prawo i prosto zostawic tylko strzalke w prawo i malnac biale kreski przy zjezdzie, podobnie jak 2 zjazdy wczesniej ?

13.07 21:10:09

Imię lub pseudonim napisał(a):

Nie znam warunków miejscowych więc na ten temat się nie wypowiem. Śmieszy mnie natomiast twierdzenie, że skręt o 90 stopni jest utrudnieniem nie do przejścia, jakby to był jedyny problem. 160 ma z Niweckiej w Lipową skręt o 135 stopni i swego czasu nawet przeguby musiały tam jeździć. O "ciosie w ideę komunikacji zbiorowej" nie wspomnę.
Poza tym mamy piękny przykład mnożenia bytów w KZK - "Zastępna rzecznika KZK GOP".

13.07 21:48:26

Kysó napisał(a):

@Imię lub pseudonim: Czyli prawo Parkinsona w praktyce

14.07 20:40:27

ng312 napisał(a):

@Imię lub pseudonim
Wszystko jeszcze zależy od szerokości jezdni, bo zawsze można wyjechać na drugi pas gdy ta jest szeroka,

16.07 11:53:17

Imię lub pseudonim napisał(a):

@ng312: przekraczając podwójną ciągłą? Toż to wykroczenie jest, 5 punktów karnych. Wiadomo, że są odstępstwa ale łamanie przepisu kilkanaście razy dziennie raczej nie przejdzie. Poza tym piłem do tego, że pan rzecznik (albo jego zastępca) boleje, że "autobus musiałby pokonać zakręt pod kątem 90 stopni" a ja pokazuje, że normalnym są skręty pod większym kątem.

16.07 21:52:44

ng312 napisał(a):

A dlaczego autobusy zachodzące przy skręcie (SU 15, Ik 280 itp.) czasami jadąc w lewo jadą z prawego pasa (zakładam że są dwa pasy w jednym kierunku)? Tak też nie wolno, a robią to codziennie bo inaczej kogoś mogą przychaczyć. A co do zakrętów to od KZK nie wymagajmy logicznego myślenia...

17.07 11:44:37

Imię lub pseudonim napisał(a):

@ng312 bo im wolno. Gdybyś postudiował kodeks ruchu drogowego to znalazłbyś paragraf odpowiedni na to ;)
Czemu już nie ma Lodzi w KZK? Ona jakoś lepiej tłumaczyła. I czemu jedną Lodzę zastąpiono co najmniej 2 kolesiami? :>

17.07 13:46:47

ng312 napisał(a):

Na takie rzeczy lepiej przymknąć oko.
A jak widać są ludzie niezastąpieni :D.

17.07 17:44:33

Radek napisał(a):

@Imię lub pseudonim czyżbyś nie wiedział co jest z Lodzią

17.07 21:43:10

Imię lub pseudonim napisał(a):

@Radek - no właśnie nie. Nie jestem aż takim jej fanem :P
Jestem jedynie fanem jej wypowiedzi :D

18.07 09:44:25


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!