Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Wystawa w zabytkowym tramwaju promowała komunikację

27.11.2010

Tagi: KMTM, Tramwaje Śląskie, impreza, prasa – Dodał: Piotr Wiśniewski

PAP, 25.11.2010

Zabytkowy tramwaj, w którym przygotowano wystawę o historii i planach rozwoju komunikacji tramwajowej na Śląsku, stanął w czwartek na katowickim rynku. W ten sposób miłośnicy tramwajów promowali ten środek transportu i uczcili Dzień Tramwajarza.


Inicjatorzy akcji przekonywali, że bez tramwajów załamałby się system komunikacji w aglomeracji katowickiej. Codziennie w trasę wyrusza tu ok. 250 tramwajów. Korzystają z nich mieszkańcy 12 śląskich i zagłębiowskich miast, przez które wytyczono 25 tras. W regionie jest ok. 200 km czynnych torowisk.

Inicjatorem nietypowej wystawy w tramwaju był chorzowski Klub Miłośników Transportu Miejskiego. Jego prezes, Piotr Wiśniewski, jest przekonany, że przypadający w czwartek dzień św. Katarzyny - patronki m.in. kolejarzy i tramwajarzy - to dobra okazja, by promować transport szynowy, przypominać o jego historii i znaczeniu.

Wśród zalet tramwajów ich miłośnicy wymieniają przede wszystkim to, że korzystanie z nich zmniejsza ruch samochodowy w miastach i chroni środowisko. Członkowie chorzowskiego klubu przekonują, że transport tramwajowy należy rozwijać. W ostatnich latach na Śląsku było jednak inaczej - kilka linii zamknięto lub ograniczono, z tramwajów zrezygnowały m.in. Gliwice.

W ponad 50-letnim wagonie, jaki przez kilka godzin stał w czwartek na tzw. torze postojowym na katowickim rynku, można było zapoznać się z sięgającą końca XIX wieku historią tramwajów na Śląsku. Ekspozycja zgromadziła m.in. historyczne zdjęcia i rysunki starych tramwajów.

Ważną częścią tramwajowej wystawy były też plany rozwoju śląskich linii tramwajowych. Pasażerowie mogli zobaczyć mapę z odcinkami, które niebawem mają być modernizowane w ramach unijnego projektu oraz zdjęcia nowych i wyremontowanych wagonów. Zainteresowanym członkowie Klubu Miłośników Transportu Miejskiego rozdawali materiały promujące transport publiczny i opowiadali o historii komunikacji miejskiej w regionie.

Chorzowski Klub Miłośników Transportu Miejskiego istnieje od 1999 r. Zajmuje się dokumentowaniem historii śląskich tramwajów, ochroną zabytkowych wagonów i promowaniem miejskiego transportu.

Dzień Tramwajarza - popularna "Katarzynka" - tradycyjnie obchodzony jest w dniu św. Katarzyny, kiedy świętują także kolejarze. W kościele pod wezwaniem św. Katarzyny w Chorzowie odprawiono w czwartek mszę w intencji pracowników śląskiego transportu. Zasłużonym pracownikom Tramwajów Śląskich wręczono odznaczenia.

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

MARIANO napisał(a):

W Chorzowie jest kościół św. Katarzyny??? Czy te odznaczenia wręczał prezydent KOPEL? :)

27.11 20:12:13

Aletupet napisał(a):

Stare zgnite brudne i spóźniające się tramwaje, a oni sobie odznaczenia wręczają - szczyt bezczelności. Pasażera w d. mają.

29.11 10:57:18


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!