Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Pierwszymi drzwiami również w Tychach

01.03.2010

Tagi: MZK Tychy, bilety – Dodał: Tomasz Sieniek

15 marca 2010 r. Miejski Zarząd Komunikacji w Tychach wprowadza zasadę wsiadania pierwszymi drzwiami na wszystkich liniach trolejbusowych i autobusowych, za wyjątkiem autobusów przegubowych.


MZK, naśladując innych organizatorów komunikacji z naszego regionu, motywuje wprowadzenie zasady pierwszych drzwi malejącymi wpływami ze sprzedaży biletów. Stosowne uchwały zostały już przyjęte, przewoźnicy otrzymali naklejki informacyjne do oznakowania taboru, a kierowcy przeszli niezbędne szkolenia i otrzymali legitymacje uprawniające do przeprowadzania kontroli. Akcji ma towarzyszyć lokalna kampania informacyjna.

Schemat oznakowania pojazdu, rys. MZK Tychy
Podstawowe założenia programu nie różnią się praktycznie od tych obowiązujących w KZK GOP - kierowca podjeżdża na przystanek i otwiera tylko pierwsze drzwi, a po kilku sekundach również te, przy których pasażerowie nacisnęli przyciski sygnalizujące zamiar wyjścia z pojazdu. W przypadku, gdy pasażer bez ważnego biletu nie będzie chciał opuścić pojazdu na wezwanie kierowcy, ten zamknie drzwi, ale nie będzie kontynuował jazdy, tylko poprosi o pomoc w usunięciu takiej osoby policję lub straż miejską. Przedstawiciele tych służb z Tychów, Mikołowa i Łazisk wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami MZK i zobowiązali się do pomocy w takich sytuacjach.


Pomijając oczywistą sytuację, gdy do pojazdu chce wejść osoba niepełnosprawna lub z wózkiem dziecięcym, kierowca może odstąpić od otwierania wyłącznie pierwszych drzwi również w przypadku gdy kurs realizowany jest z opóźnieniem lub gdy na przystanku oczekuje większa ilość pasażerów. Ocena należy tutaj wyłącznie do kierowcy, MZK nie precyzuje, o jakie opóźnienie chodzi i ilu pasażerów może być uznane za "większą liczbę". Organizator komunikacji zapewniał kierowców na szkoleniu, że nie będą wyciągane w stosunku do nich żadne konsekwencje, jeżeli chodzi o odstępowanie od prowadzenia kontroli z wyżej wymienionych powodów. A to wszystko po to, aby funkcjonowanie programu nie wpływało na opóźnienia kursów.


Do autobusów przegubowych nadal będzie można wchodzić dowolnymi drzwiami, ale biorąc pod uwagę powyżej opisane możliwości odstępstw od wpuszczania pasażerów wyłącznie przodem, można było również pokusić się o włączenie tego typu taboru do programu wsiadania pierwszymi drzwiami.


« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

pitus napisał(a):

jescze w pociagach brakuje ze nalezy pokazac bilet maszyniscie przy wsiadaniu pierwszymi drzwiami

01.03 20:08:26

camo napisał(a):

"... do autobusów przegubowych nadal będzie można wchodzić dowolnymi drzwiami, ale biorąc pod uwagę powyżej opisane możliwości odstępstw od wpuszczania pasażerów wyłącznie przodem, można było również pokusić się o włączenie tego typu taboru do programu wsiadania pierwszymi drzwiami."
Genialny pomysł autor tego artykułu pasuje tylko do znakomitej polityki KZK GOP jak uprzykrzyć maksymalnie życie tym wstrętnym pasażerom, złu koniecznymu. Cały pomysł tego wsiadania przednimi drzwiami jest tak samo debilny, nieżyciowy jak i niezdający jakiegokolwiek egzaminu finansowego, porządkowego, itp. Szkoda tylko że dobrze działający MZK Tychy bierze złe przykłady z beznadziejnego KZK GOP.

01.03 21:32:11

aso napisał(a):

W czeskich pociągach obsługiwanych "motoraczkami" na liniach z niewielkimi potokami pasażerskimi jest przewidziane wsiadanie pierwszymi drzwiami z okazaniem biletu maszyniście. Pociągi te posiadają adnotacje "szczególny sposób odprawy podróżnych".

01.03 21:53:53

tom napisał(a):

@camo: Skoro już wprowadzają to wsiadanie przodem, to lepiej, żeby było we wszystkich wozach, a nie jakieś wykluczanie poszczególnych typów taboru.

01.03 23:39:42

camo napisał(a):

A to niby po co są autobusy przegubowe wysyłane na linie... a no chyba przez to ,że są na tych liniach chociażby 1, 33 bardzo duże potoki pasażerów i na każdym przystanku, co warto osobiście sprawdzić wsiada bardzo wiele osób, a to uniemożliwiłoby chociażby kursowanie zgodnie z rozkładem.

02.03 12:22:07

tom napisał(a):

IQ=0 Przecież pisze wyraźnie, że na przystankach, gdzie czeka większa liczba pasażerów, będą otwierane wszystkie drzwi. Nawet na 1 i 33 są przystanki, gdzie wsiada jedna, albo kilka osób i otwarcie wyłącznie pierwszych drzwi nie spowodowałoby żadnych opóźnień.

02.03 13:16:19

Piotrek napisał(a):

Kierowcy z jedynie słusznej firmy (wiadomo jakiej) otwierają tylko pierwsze drzwi nawet wtedy, kiedy na przystanku kłębi się tłum pasażerów. Nieważny jest zdrowy rozsądek, ważne że mogą pokazać, kto tu rządzi. Niejaki pan ZF. swoją frustrację przelał nawet na kierowców.

02.03 13:55:20

greg napisał(a):

Dla mnie kompromisem byłaby sytuacja taka w której:
jeśli przewoźnik wprowadza nowe zasady obsługi pasażerów to zobowiązuje się tym samym niezwłocznie zapewnić możliwość najbardziej sprawnego wchodzenia tymi pierwszymi drzwiami.
Uważam, że w związku z tym powinny być zredukowane fabrycznie montowane kabiny kierowców w strefie pierwszych drzwi w Jelczach nie tylko w Tychach ale także pozostałych miastach stosujących ten program.
Panowie decydenci: każda inwestycja wymaga nakładów, a Wy jak zwykle "tanim kosztem"!!!
Co do programu to nie mam zastrzeżeń, ale po co było ogłaszać przetargi i kupować nowe trzydrzwiowe solówki (wyjątek pozytywny stanowi PKM Katowice) skoro tłumek ludzi zawsze piętrzy się tylko przed pierwszymi opóźniając przejazd?

02.03 14:25:18

camo napisał(a):

... chyba o 22 w nocy ... Wskaż mi takie przystanki, gdzie czeka 1 osoba w kursach w ciagu dnia. No ok. może znajdzie się taki jeden lub dwa... na całej trasie, z wyj. 33. Generalnie są na tych liniach bardzo duże potoki pasazerów np. 29,14, 4, 655, 36, E2 i 75 warto się przejechać i zobaczyć na własne oczy. Zresztą jakby twój pomysł był tak genialny i łatwy w praktyce to KZK GOP dawno by go wykorzystał...

02.03 14:36:04

Przemysław z Krakowa napisał(a):

Byłem, widziałem, jeszcze w zeszłym roku, oczywiście nie w Tychach, loecz na PKM Jaworzno i KZK GOP...
O ile na mało obciążonych liniach np. z Maczek, ze Szczakowej, czy Ząbkowic (te znam) system działa bez zarzutu, o tyle na obciążonych liniach bywa zabawnie. Zabawność wynika głównie z oddania kierowcom decyzji, jak się zachowywać w danej sytuacji przy jednoczesnym występowaniu taboru pośredniego między ewidentnie „małym” a „dużym”.
Efekt: wiosna 2009, linia J, Jaworzno Centrum w kierunku Byczyny. Autobus "w systemie widziany jako krótki", czyli 15-to metrowy, jednoczłonowy Neoplan. Przyjechał z 3-minutowym opóźnieniem, kierowca uparł się sprawdzać bilety WSZYSTKIM, w wyniku czego odjechał z 10-minutoym opóźnieniem. Ciekawe, jak jechał dalej, bo do niego nie wsiadłem.
Jak widać, podział „solówki – przegubowe” nie jest wystarczający. W dodatku na części linii (choćby wspomnianej J) jeżdżą zarówno 15m. „solówki”, jak i „normalne” 18m przegubowce.

02.03 15:48:32

P Śl napisał(a):

@Przemysław z Krakowa: LOL juz chyba pora sie obudzic i isc do szkoly :). 15-metrowy Neoplan w PKM Jaworzno i wsiadanie 1-mi drzwiami :).

02.03 18:38:49

butthead napisał(a):

Każdy solaris ma w sobie coś z neoplana ;)

02.03 21:23:42

Penny napisał(a):

Ten program to bezsens. Do autobusu da się wejść niemal "na wszystkim". Na bilecie miesięcznym z wzeszłego miesiąca, na skasowanym jednorazowym, bez pokazania legitymacji, a bilet to od kolegi możesz mieć, bo tożsamości nie sprawdzają, itd... śmieszne! Dla mnie albo powinni zainwestować w porządną ilość kontrolerów i podnieść te mandaty najlepiej do 300 zł, bo wielu ludzi otwarcie mówi, że biletu nie kupuje, bo kanara spotyka raz na kwartał i mu się mandat bardziej opłaca niż kupowanie biletów...

02.03 21:30:10

Przemysław z Krakowa napisał(a):

@ PŚ l - Do szkoły, to ja chodziłem dawno temu, a wrzuciłem taki przykład, jaki pamiętałem, że widziałem, więc o co ci chodzi? Fakt, że Ty akurat mogłeś/-łaś tam nie widzieć Neoplana i podejrzewasz mnie o pomyłkę, nie usprawiedliwia twojej złośliwości.
Pozdrawiam.

03.03 15:48:31

Lukas SC napisał(a):

@Penny - Nawet jeśli mandaty były po 500zł to i tak KZK GOP nie będzie należycie tego ściągał. KRUK już był i co zdziałał. Teraz wybrali firmę SAF S.A zobaczymy na jak długo ;)

04.03 11:43:18

insp. Kwaśniak napisał(a):

@Lukas SC: Żadna firma nic nie zdziała, a to z tej prostej przyczyny, że rozpisuje się przetargi na windykację jedynie przedawnionych i niesciągalnych mandatów. Odsyłam na bip.kzkgop.pl .

07.03 11:55:01

adam86 napisał(a):

@insp. Kwaśniak: to, że one są przedawnione nie znaczy, że SAF nic nie ściągnął. Jakiś drobny procent sie zawsze przestraszy pisemka i zapłaci.

07.03 15:22:32

insp. Kwaśniak napisał(a):

@adam86: Otóż to. Drobny procent. Ze wskazaniem na bardzo drobny. A wystarczyłoby podejść do tematu poważnie, że już nie wspomnę o jakimś lobby na rzecz zmiany przepisów na szczeblu centralnym. A tak niestety jedynym krokiem "windykacyjnym" jest bierne liczenie, że ten czy ów się wystraszy...

07.03 20:02:34

Dawid napisał(a):

Kiedyś codziennie dojeżdżałem na uczelnie autobusem MZK Tychy. Kontrole były rzadkością. Mój rekord - nie widziałem kontrolera przez półtora roku Sporo pasażerów miało podobnie. Więc wiele osób sobie pomyślało, że prawdopodobieństwo trafienia na kontrolę biletową będzie niewielkie, więc, więc pojedzie na gapę. Przewoźnik tracił. Więc o czym tu gadać? Gdyby kontrole były częste, to na pewno o wiele więcej osób kupowałoby bilety. MZK Tychy i KZK GOP na własne życzenie dopuściły do takiej sytuacji. Teraz w panice decydują o "pierwszych drzwiach" i myślą, że im sprzedaż wzrośnie. I utrudniają życie uczciwym pasażerom, teraz na pewno będzie więcej opóźnień, tłoku przy pierwszych drzwiach itd. Kierowcy powinni skupić się na bezpiecznej i punktualnej jeździe, a nie na sprawdzaniu czy pasażer ma bilet. Jestem zdecydowane na "nie" dla wsiadania pierwszymi drzwiami. I to nie z powodu, że jeżdżę na gapę.

09.03 01:24:25

Oburzona TYSZANKA napisał(a):

MZK samo rozpuściło pasażerów, a teraz obarczają kierowców kontrolą biletów. Sama byłam świadkiem kiedy kontrolerki MZK, gdy pasażer nie miał biletów wysłali go do kierowcy po bilet zamiast konsekwentnie wypisać mandat. Jeżdżąc codziennie do pracy widząc takie zachowanie kontrolerów sama przestałam kupować bilety, skoro mogę kupić dopiero przy kontroli. Byłam też świadkiem gdy kontrolerzy przy wejściu do autobusu tylko podeszli wpisać się do kierowcy, że niby kontrolowali a przez całą drogę siedzieli i ani jednej osoby nie skontrolowali.

13.03 16:06:57

sonier napisał(a):

My jako pasażerowie oczekujemy od kierowców autobusów bezpiecznej jazdy, ale pomyślmy...gdy teraz weszła ustawa w której kierowcy mają kontrolować bilety, przy wpuszczeniu pierwszymi drzwiami to czy po paru przystankach nie będą zdenerwowani??
Ostatnio byłem świadkiem gdy kierowca poprosił pewną panią o okazanie biletu, a ona z oburzeniem zaczęła się wykłócać, co było widać okropnie wpływało na stan psychiczny kierowcy, a co dopiero po paru takich pasażerach...I jak kierowca ma później jechać bezpiecznie??

13.03 16:17:50

Bożena napisał(a):

Cały ten pomysł to jeden wielki skandal. Kompletny brak wyczucia i szacunku dla pazażerów MZK. A kiedy pada deszcz lub jest mróz? Mam drogi bilet kwartalny i nie mam zamiaru za każdym razem w deszczu, mrozie czy z rękami pełnymi zakupów szukać go w torbie i trzymać chyba w ustach pokazując kierowcy przy wsiadaniu. Mam nadzieję, że Zarząd MZK wycofa się z tego skandalicznego i ubliżającego nam pomysłu. A może trzeba zorganizować prawdziwy protest?

18.03 07:04:16

camo napisał(a):

W pełni popieram... może coś a la strona internetowa "nie kzk gop".

26.03 22:09:48

Bożena napisał(a):

Brak mi słów :-(. Często jeżdżę do Katowic autobusem pospiesznym. Najpierw głupi przepis o nękaniu nas wyjmowaniem ciagle biletu, a teraz jeszcze zdzierstwo na biletach. Czy w tym MZK nie pracują ludzie? 6,40 za przejazd jeden do Katowic? 3,20 zamiast 1,60 dopłaty do itak strasznie drogiego biletu okresowego? :-( Jeszcze jedna podwyżka i będziemy zarabiać tylko na bilety :-( . Jak można tak zdzierać z ludzi wiedząc, że itak kupią bo muszą :-( .

16.04 06:33:01

obeznany napisał(a):

Pociągiem taniej!

16.04 15:04:13

kkk napisał(a):

Dla porównania z Poznanu jest 300 kontrolerów, i jak tam bywam nawet na kilka dni to zawsze spotkam kontrolę, zwykle nawet kilka razy... Z tego co pamiętam kara zapłacona na miejscu to 300zł, potem rośnie. Ludzie wiedzą, że jazda na gape sie bardzo nie opłaca i problem jest znacznie maniejszy ;)
Odnośnie Tychów... sami sie proszą, żeby ich olać i jeździć autem :)

19.04 23:43:14

MAM was dość napisał(a):

No ciekawe jakby pan derektor KZK-GOP z 2 siatami zakupów, jak wszyscy są ubrani po zęby w zimie i ocierają się jeden o drugiego wsiadał pierwszymi drzwiami i pokazywał bilet a nie daj Boże jeszcze go szukał.NO CHCE GO WIDZIEĆ!!!!!!!!!!!Ale go nie zobaczę bo na pewno jeżdzi wypasioną bryką i ma w D...... pasażerów.Prawda panie DEREKTORZE?????????? A czy byliście w innch miastach, gdzie jazda autobusem jest przyjemnością???? Nie - najlepiej po najmniejszej linii oporu, niech sie ludzie męczą i płacą za to NO NIE???????

27.06 23:38:11

rybakzslaska napisał(a):

pomysl jest do czterech liter i niech szlag trafi tego kto to wymyslil az odniechciewa sie jezdzic tymi smierdzacymi autobusami do pracy gdy trzeba jechac!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

31.08 17:42:51

Rebel napisał(a):

@ Przemysław z Krakowa: ciekawe rzeczy opowiadasz. Po pierwsze na J nie jeżdziły Neoplany. Po drugie w Jaworznie nie obowiązuje wsiadanie przednimi drzwiami. Więc może po prostu widziałeś tłumek, który chciał u kierowcy KUPIĆ bilet (jako, że w Jaworznie nie ma biletów papierowych kupowanych w kiosku).

16.12 15:29:48


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!